Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 6 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nerwica natręctw, lękowa i choroba dwubiegunowa - jak leczyć razem?

Witam. Mam pytanie. Od jakiegoś czasu chodzę na psychoterapię. Myślałam, że mam nerwicę natręctw, spowodowaną nieustannym życiem w stresie od dzieciństwa oraz niewłaściwym wychowaniem. Ale okazuje się, że jest też mania. Więc chcę zacząć także leczenie farmakologiczne. Czy możliwe jest, że depresja dwubiegunowa ustanie po leczeniu, po jednorazowym epizodzie depresji oraz jednorazowym epizodzie manii wywołanym silnym wstrząsem z powodu śmierci rodzica? Proszę o polecenie mi, jeśli są jakieś formy indywidualnej pracy nad sobą, prewencyjnego zachowania lub literatury. Pozdrawiam.

ponad rok temu

Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

O ile za równorzędne metody leczenia zespołu natręctw można uznać psychoterapię i farmakoterapię, w przypadku choroby dwubiegunowej najważniejsze znaczenie ma farmakoterapia. Jej podstawą są leki stabilizujące nastrój (tzw. leki normotymiczne).

Nie można też lekceważyć roli stresu, trybu życia - zaleca się m.in. regularny rytm pracy oraz snu, abstynencję od alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Ważną rolę odgrywa umiejętność rozpoznawania wczesnych objawów nawrotu i wsparcie osób bliskich. Rokowanie zależy więc od wielu czynników.

Polecam lekturę książki "Żyć z zaburzeniami nastroju. O chorobie afektywnej dwubiegunowej - poradnik dla chorych i ich rodzin" autorstwa Koszewskiej i Habrat-Pragłowskiej. Na stronach psychiatria.pl (http://www.psychiatria.pl/txt/a,5932,0,Czas%20wzlotów%20i%20upadków.%2...) dostępny jest również poradnik dla pacjentów, zaś na http://www.prawapacjenta.eu/ można znaleźć adresy organizacji pacjentów.

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy