Nerwowość u 10-latka

mam problem z moim dziesiecioletnim synem,jest bardzo nerwowy.czesto jak sie mu sprzeciwiam to wpada w histerię.nie wiem już jak mam z nim rozmawiać spokojnie żle gdy krzyczę jeszcze gorzej.dużo rzeczy wymusza płaczem.

Witam, proszę zwrócić się o pomoc do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie po konsultacji oraz zdiagnozowaniu przyczyn opisywanego zachowania, zostanie zaproponowane dalsze postępowanie terapeutyczne. Danuta Michalczyk

Dzień dobry!

Jeśli wymuszanie płaczem okazuje się skuteczne (tzn. syn osiąga to, co chciał), to będzie powtarzał ten sposób. Niestety (albo na szczęście) najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z atakami histerii dziecka, jest cierpliwość, przetrwanie ich. Już po kilku nieskutecznych próbach osiągnięcia czegoś płaczem, syn zacznie zauważać zmianę i z czasem będzie stosował ten sposób coraz rzadziej. Kluczem jest jednak cierpliwość i niezłomność. Warto również koncentrować się na dobrych momentach między Wami, dobrym zachowaniu syna, podkreślać je i nagradzać. Z chłopcem 10-letnim można już wiele omówić, słuchać jego argumentów, dyskutować, przedstawiać swoje. Zawsze rozmowa jest jednak możliwa wtedy, kiedy największe emocje dziecka już miną, uspokoi się, opanuje płacz, krzyk, drżenie.

Pozdrawiam!