Nerwowość u 3,5-letniego dziecka

witam mam problem z moim 3,5 letnim synem od kilku dni jest strasznie nerwowy i na wszystko jest na "nie" nawet dochodzi do sytuacji ze zabrania mi skonsumowania posiłku a jak zaczynam jeść to wpada w płacz i mówi że mam nie jeść i odciąga mnie od talerza i to jest tak w różnych sytuacjach nie tylko za mną tak robi tylko z wszystkimi domownikami wymusza wszystko płaczem potrafi płakać bez końca o byle co i zaczyna być agresywny w stosunku co do niektórych domowników zaczyna bić itp

Jeśli zmiana jest "tylko" kilkudniowa warto sprawdzić, czy zaczyna się jakoś proces chorobowy (przeziębienie, angina, zapalenie ucha, układu moczowego itp). Maluchy często podobnym zachowaniem reagują na złe samopoczucie zwiastujące chorobę, które nie jest jeszcze widoczne w objawach.

Witam. Rozwój dzieci nie przebiega harmonijnie. Są okresy spokoju i okresy rozpadu, mniej więcej zmienia się to co pół roku. Niektóre z tych okresów rozpadu są dla dorosłych kompletnie niezrozumiałe i nie do zniesienia. Musi Pani być cierpliwa, starać się na dziecko nie krzyczeć ale nie dać się mu zmanipulować płaczem - to znaczy spokojnym głosem informować o zasadach i granicach. Nie można pozwolić mu na agresywne zachowania - stanowcze "nie", ignorowanie płaczu jeśli wynika ze złości ale przytulanie dziecka jeśli płacze ze smutku (na pewno jest Pani w stanie to rozpoznać). Pani synek prawdopodobnie za paręnaście dni się uspokoi - pod warunkiem, że nie będziecie odpowiadać agresją na jego normalne rozwojowo, acz trudne do wytrzymania, zachowanie. Proszę pamiętać, że dziecko nie umie jeszcze panować nad swoimi emocjami - to od dorosłego uczy się (powoli), jak je kontrolować. Pozdrawiam i trzymam kciuki!