Nerwowość i bunt 2-latka

Mam 2,5 letniego synka jest bardzo grzecznym chlopcem. Lecz zauważylam jak skonczyl 2 latka to zrobił sie łobuz ale tylko wtedy jak mu sie czegos zabrania. Wczesniej nie był taki. Rozrzuca zabawki, czasami pluje wodą, herbatką, jak mu sie czegos nie da to wpada w szał. Ja go nie poznaję. Pochowałam czesc zabawek bo rzuca nimi. Jak cos chce to mów ; daj mi daj mi ale wrzeszczy tak nerwowo. I podskakuje jak mu czegos odmawiam, piszczy, i płacze. Bardzo dużo mówi. Może to bunt 2 latka. Jak go uspokoic

Dzień dobry.

Opisane przez Panią zachowanie synka ma charakter rozwojowy i naturalny. W taki sposób dziecko uczy się i poznaje własne możliwości i "sprawczość". Rolą dorosłego jest w tej sytuacji jasno stawiać granice i nie poddawać się szantażom i "szałom". Dodać trzeba, że celem jest nie tyle "uspokojenie" dziecka, o co Pani postuluje, a jego wychowanie, by w przyszłości wiedziało, co mu wolno, a czego nie.
Warto pamiętać, że wychowanie dziecka jest procesem, więc trwa w czasie, a nauczenie dziecka przyjmowania odmowy ze strony rodzica wymaga spokoju i nie popadania w panikę.
Sugerowałbym konsultację z psychologiem dziecięcym bądź pedagogiem mającym doświadczenie pracy z dziećmi w tym wieku, dzięki której być może zapozna się Pani ze sposobami radzenia sobie z opisywanymi sytuacjami oraz konstruktywnego wpływania na rozwój Pani synka.

Pozdrawiam

to okres nierównowagi, normalny po skonczeniu 2 roku zycia (pozniej sa kolejne).odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza