Jak oduczyć 2,5-letnie dziecko rozrzucania zabawek?

Mój synek obecnie ma około 2,5 lat i wszystko rozrzuca. Nigdy tego nie robił nigdy!!! Widze ze sprawia mu to frajdę. Mowimy nie wolno- On sam mówi nie wolno rzucac a sam to robi!!! Prosimy, tłumaczymy a On swoje. Nigdy tak nie robił; sprzata zabawki po sobie, wiele potrafi lecz to rozrzucanie zabawek mnie denerwuje mam tego dosyc!!! Jak go tego oduczyc. dziekuje Karolina.

Witam. Proponuje Pani, aby po każdym takim zachowaniu syna chowała Pani zabawkę, którą rzuca. Na początek może to wystarczyć. Poczuje ich brak i zacznie je szanować, aby nie znikały mu kolejne. Oczywiście z czasem w miarę poprawy zachowania, w nagrodę może je odzyskiwać.

Dzień dobry!

Małe dziecko bawi się i rozwija na różne sposoby eksperymentując z rzeczywistością. Niekiedy te eksperymenty są dla dorosłych niezrozumiałe, dziwaczne lub męczące. Niestety (albo na szczęście) takie jest prawo wieku.

Jeśli syn rozwija się prawidłowo, nabył już wiele umiejętności, m.in. umiejętność sprzątania po sobie lub pomocy w sprzątaniu rodzicom, to wszystko jest OK.

Być może zwracanie Państwo na temat rozrzucania zabawek zbyt dużą uwagę? Być może syn powtarza to zachowanie, ponieważ wie, że zawsze wywołuje to w rodzinach duże zainteresowanie i emocje? Świadomie droczy się z Państwem?

Serdecznie polecam czas, cierpliwość i rozmowy.
A może bajka edukacyjna albo zabawa edukacyjna, w której odegra się scenka o rozrzucaniu zabawek i zakończy się mądrą, zrozumiałą dla malucha pointą?

Pozdrawiam!