Upartość i wymuszanie u 3,5-latki

wnuczka ania 3,5 roku miewa czeste humory,wymusza placzem wiele rzeczy,bardzo uparta jak z nia postepowact

Gdy wnuczka próbuje wymusić coś płaczem proszę przede wszystkim nie przytulać jej w takiej sytuacji, nie pocieszać i nie tłumaczyć - dziecko otrzymuje wówczas uwagę osoby dorosłej, co jest często bardziej wartościowe niż to o co płacze. Proszę powiedzieć dziecku "Porozmawiam z Tobą, przytulę Cię, pomyślimy co z tym zrobić, jak przestaniesz płakać". Następnie proszę ignorować płacz dziecka i nie zwracać na to uwagi, nawet jeżeli potrwa to kilka lub kilkadziesiąt minut. Dopiero gdy wnuczka się uspokoi proszę pochwalić ją za to że już jest spokojna, porozmawiać o tym o co płakała, przytulić. Taką postawą uczymy dziecko, że będzie nagradzane za grzeczne zachowania i za kontrolowanie własnych emocji, a nie za płacz i próby wymuszania. Pozdrawiam.