Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 3 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ataki złości u 5-latki

Moja córka na 5lat. Od jakiegoś czasu zauważyłam i niej ataki złości - najczęściej kiedy coś nie idzie po jej myśli. Wpada wtedy w histerię,płacze rzuca przedmiotami i wywraca wszystko co jej wpadnie pod nogi. Kiedy proszę żeby się uspokoila płacze że nie może. To trwa może z 10 minut. Nie wiem jak sobie wtedy radzić,jak ja uspokoić? To chyba nie jest normalne u tak malego dziecka. Czy powinnam ja za to karac?Staram się wychowywać ją bezstresowo. Proszę o poradę.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Łuszczyca a depresja

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Psycholog Monika Kotlarz-Koza wyjaśnia związek miedzy łuszczycą a depresją.

Bezstresowo to nie znaczy bezkrytycznie. Trzeba pamietać by nie karać dzieci ale i nie nagradzać zachowania które jest niewłaściwe. Każde niepoprawne zachowanie trzeba cierpliwie tłumaczyć dziecku i pokazywać mu korzyści z właściwego.
Pozdrawiam.

0

Życie jest pełne stresów, więc wychowanie bezstresowe nie przygotowuje do życia. System kar i nagród jest skuteczny w wychowaniu. Kary powinny być adekwatne do przewinienia i pojawiać się od razu. Kluczowa jest Pani konsekwencja. Nagrody powinny być proporcjonalne do sukcesu. Dziecko potrzebuje jasnych zasad, co może, a czego nie może robić - to daje poczucie bezpieczeństwa.
Co zyskuje dziecko, gdy ma atak złości? Głównie Pani uwagę, bliskość. A może chodzi jemu o wymuszenie nagrody/zabawki? Dzieci w tym wieku potrafia się już zorientować, co przynosi pożądany przez nich efekt. To może być zachowanie manipulacyjne.
Proszę przy następnej okazji spokojnie obserwować dziecko, aż samo się uspokoi.0

Witam.Z mojego doświadczenia w pracy z dziećmi wynika że jest to rozwojowi naturalny etap.Warto poszukać dla siebie metody radzenia którą Pani najlepiej czuje i ktora Pani odpowiada.Dobrze sprawdzają się metody odwracanie uwagi lub odbierania uwagi dziecku kiedy wpada w histerie.Najpierw warto nazwać uczucia dziecka to znaczy zauważyć że się złości następnie dac prosty komunikat żeby corka przyszła do Pani kiedy jej złość przejdzie.Wówczas akceptuje Pani jak uczucia a jednocześnie pozwala jej Pani samodzielnie się uspokoić.Warto zapytać o poradę psychoterapeute zajmującego się rozwojem dzieci.Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy