Ataki histerii u 2,5-latka

witam. 2,5 letnie dziecko koleżanki wpada w straszną histerie bawi sie a za chwile wpada w taką histerie i to bez zadnego powodu ze aż popuszcza mocz. czemu tak sie dzieje.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Skiba - dorosłe dziecko z ADHD

Jest to naturalny etap w rozwoju dziecka i powinien przeminąć. Warto, - w zakresie możliwym do przewidzenia - unikać sytuacji, o których Państwo wiecie już z doświadczenia, że konflikt będzie (np. pochować przedmioty, o które mała walczy, a których jej nie wolno ruszać). Wielu epizodom nie da się jednak zapobiec, wówczas proszę się pilnować, by nadmiernie nie tłumaczyć i nie rozwlekać w czasie. Nie wolno też stosować kilku strategii jednocześnie - na zasadzie jak prośba nie działa, to groźba i krzyk. To tylko tworzy dziecku w głowie chaos. To nie pomaga. Pomaga spokój i opanowanie rodziców (wiem, że to bardzo jest trudne). Dobrze przyzwyczajać ją do spokojnego komunikatu typu: "Nie trzeba tak płakać, już spokojnie. Chodź, zaraz coś wymyślimy razem i jakoś to naprawimy" itp. Zachowanie spokoju to podstawa. Jeśli Julia nauczy się dzięki temu uspokajać, zawsze należy ją za to chwalić.
pozdrawiam.

0

Bez większej ilości informacji nikt nie powie Pani dlaczego tak się dzieje. Niezbędna jest osobista wizyta u pediatry, psychologa dziecięcego i ewentualnie wykonanie dalszych badań (np. neurologicznych) zleconych przez tych specjalistów. Pozdrawiam.

0

Witam,

tego rodzaju zachowanie u 2-3 letnich dzieci to coś bardzo normalnego, zupełnie nie ma powodu do niepokoju. W ten sposób dzieci uczą się niezależności – to sposób maluchów na mówienie ‘nie’, protestowanie. Warto jednak stosować pewne zasady, które mogą w pewnym stopniu korygować dziecko:
• Nie pozwalać dziecku na wszystko, ale też godzić się na pewnie rzeczy.
• Złość na dziecko należy uznać za zupełnie bezsensowną reakcję, powinno wziąć się głęboki oddech i przeczekać, choć oczywiście zapanowanie wtedy nad emocjami może być trudne.
• Komunikaty do dziecka powinny być jasne i krótkie – długie wywody są bezcelowe.
• Gdy widzimy, że coś się święci, możemy postarać się wtedy odwrócić uwagę dziecka.
• Pamiętać o pochwałach i nagradzaniu dziecka, gdy będzie zachowywało się grzecznie.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty