Ataki histerii u 2,5-latka

witam. 2,5 letnie dziecko koleżanki wpada w straszną histerie bawi sie a za chwile wpada w taką histerie i to bez zadnego powodu ze aż popuszcza mocz. czemu tak sie dzieje.

pozdrawiam.

Bez większej ilości informacji nikt nie powie Pani dlaczego tak się dzieje. Niezbędna jest osobista wizyta u pediatry, psychologa dziecięcego i ewentualnie wykonanie dalszych badań (np. neurologicznych) zleconych przez tych specjalistów. Pozdrawiam.

Witam,

tego rodzaju zachowanie u 2-3 letnich dzieci to coś bardzo normalnego, zupełnie nie ma powodu do niepokoju. W ten sposób dzieci uczą się niezależności – to sposób maluchów na mówienie ‘nie’, protestowanie. Warto jednak stosować pewne zasady, które mogą w pewnym stopniu korygować dziecko:
• Nie pozwalać dziecku na wszystko, ale też godzić się na pewnie rzeczy.
• Złość na dziecko należy uznać za zupełnie bezsensowną reakcję, powinno wziąć się głęboki oddech i przeczekać, choć oczywiście zapanowanie wtedy nad emocjami może być trudne.
• Komunikaty do dziecka powinny być jasne i krótkie – długie wywody są bezcelowe.
• Gdy widzimy, że coś się święci, możemy postarać się wtedy odwrócić uwagę dziecka.
• Pamiętać o pochwałach i nagradzaniu dziecka, gdy będzie zachowywało się grzecznie.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel