Jak schudnąć i utrwalić nową wagę?

Niedługo skończę 15 lat. Mam ok. 155 cm i ważę pomiędzy 67 a 68 kg. Jestem w 2 kl. gimnazjum. Póki co mam starą klasę i nie ma jako takich problemów z akceptacją, co może się zmienić z pójściem do liceum. Strasznie się tego boję, dlatego muszę schudnąć. Problem jest w tym, że nie bardzo umiem to zrobić. Wiele razy stosowałam już diety, raz udało mi się nawet już dość ładnie zrzucić, a potem poszłam do szkoły i zaczęło się od nowa. W tygodniu mam 10 godz. wf-u tygodniowo, jako że chodzę do szkoły sportowej. W podstawówce przepadły mi dwa lata przez kolana i to właśnie w tym czasie zaczęłam tyć. Do tego dodam, że w mojej rodzinie z jednej strony jest to dość powszechne, tak samo jak cukrzyca. Póki co udało mi się uniknąć tego drugiego i chciałabym, żeby tak zostało. Mam jednak dość słabą wolę i to jest przede wszystkim powodem, a także moja niechęć do wysiłku fizycznego. Nie ukrywam, że jest mi po prostu ciężko. Chciałabym wreszcie schudnąć tak, aby się wreszcie nie wstydzić swojego ciała i żeby waga utrzymała się i nie powróciła. Co mam zrobić?

Witaj! Przede wszystkim powinnaś wprowadzić w swoje codzienne życie zdrowe nawyki żywieniowe, które nie tylko pozwolą Ci zrzucić nadmiar kilogramów (w Twoim przypadku około - 8 kg), ale również zapobiegną rozwojowi cukrzycy oraz chorobom układu krążenia. Zasady zdrowego żywienia są proste: po 1 musisz regularnie spożywać posiłki co 3 -4 godziny, co sprawi że nie będziesz miała wahań glukozy we krwi. Po 2 koniecznie spożywaj śniadanie w ciągu 30 minut od wstania z łóżka. Po 3 wprowadź do swojej diety produkty jak najmniej przetworzone - wybieraj jogurty naturalne, do których wrzucisz sama owoce. Taki jogurt zawiera mniej kalorii i jest zdrowszy od jogurtów gotowych. Koktajle na bazie owoców spożywaj na podwieczorek lub kolacje. Na śniadanie staraj się jeść ser biały półtłusty z wkrojoną natką pietruszki (źródło polifenoli, witaminy C i E, kwasu foliowego) lub zielonego ogórka. Staraj się jeść pieczywo pełnoziarniste - żytnie. Zamiast masła i margaryny nasączaj pieczywo oliwą z oliwek, która jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Na obiad zjadaj wysokiej jakości mięso - indyk, schab - pieczony w piekarniku gotowane około 150g. Kurczaki nie są dobrym wyborem gdyż, zawierają mnóstwo hormonów i innych leków, mających na celu przyspieszenie wzrostu tych ptaków. W Twojej diecie nie powinno zabraknąć brokułów, czerwonej papryki, pomidorów. Dodawaj je do kanapek oraz komponuj z nich surówki i sałatki. Co 2 -3 dzień staraj się spożywać grapefruita. Ponadto koniecznie wprowadź do swojej diety zieloną herbatę, ale taką kupioną w specjalnych sklepach z herbatami na wagę. W ciągu dnia wypijaj 2 kubki, natomiast przed snem wieczorem wypij 350 ml herbaty Pu -erh - też kupioną na wagę. Kolację zjadaj zawsze na 2 godziny przed snem. Nie wcześniej, gdyż będziesz głodna w nocy. Powodzenia mgr Aneta Kościołek