Niedowaga i brak okresu przez 5 miesięcy

Witam. Mam 18 lat. Otóż moim problemem jest brak miesiączki. Ostatni raz miałam ją 5 miesięcy temu. Ponadto latem odchudzałam się i mam niedowagę, przy wzroście 170cm, ważę 49 kg. Co mam zrobić, aby miesiączka znów się pojawiła? Co mam wprowadzić do mojego menu aby ją wywołać?

Dzień dobry!

Niedowaga może być przyczyną wielu zaburzeń w tym hormonalnych. Sam brak miesiączki nie jest chorobą, ale sygnalizuje zaburzenia hormonalne w organizmie. Tu powinnaś zastanowić się nad wizytą u ginekologa. Podstawowym warunkiem odzyskania okresu jest prawidłowa waga. Aby zrobić to z głową zacznij wprowadzać zasady zdrowego żywienia:
1. Jedz regularnie i dbaj o różnorodność spożywanych produktów.
2. Nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej.
3. Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii (kalorii).
4. Mięso spożywaj z umiarem.
5. Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców.
6. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych.
7. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy.
8. Ograniczaj spożycie soli.
9. Pij wystarczającą ilość wody.
10. Nie pij alkoholu.
Małymi krokami osiągniesz sukces w postaci zdrowego ciała. Pozdrawiam! Ania Kuczkin

Nie ma możliwości wprowadzenia do diety produktów "wywołujących" miesiączkę. Najważniejsze, aby doprowadzić organizm do odpowiedniej wagi - czyli BMI powyżej 19. Myślę, że przy Twoim wzroście to będzie waga z przedziału 54-55 kg.

Oto sposób na jego policzenie:
Znając swoją wagę i wzrost, wystarczy podstawić te dane do poniższego wzoru:
BMI = Masa ciała w kg / (wzrost w metrach x wzrost w metrach)
Masa ciała prawidłowa jest wtedy, kiedy współczynnik wynosi 19-24.9.

Inny ważny wskaźnik, to najlepiej nie mniej niż 10-12% tkanki tłuszczowej w ciele (możesz to zmierzyć w gabinetach dietetycznych lub w niektórych klubach fitness). Zbyt mała ilość tkanki tłuszczowej również może prowadzić do zaburzeń hormonalnych.

Jak to zrobić? Regularne posiłki - 4-5 dziennie. Śniadanie do godziny od wstania z łóżka np. owsianka z mlekiem lub jogurtem, jajecznica z chlebem pełnoziarnistym i pomidorem, twarożek z jogurtem, płatkami owsianymi prażonymi z miodem lub suszonymi owocami, kolejne posiłki co 3 godziny i kolacja 2-3 godziny przed pójściem spać.
Produkty pełnoziarniste, nabiał (do 5g węglowodanów/100g produktów), owoce, warzywa, koniecznie orzechy i woda.

Jeśli odżywisz organizm, miesiączka powinna się pojawić.