Zapytaj lekarza

1 , 0 3 1 , 3 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niedowaga u dorosłego mężczyzny

Witam, Moim problemem jest niedowaga, mam 22 lata, 186 cm wzrostu i ważę zaledwie 63 kg. Tu moje pytanie : Jak sprawnie przytyć 15-20 kg ? Jeszcze 2 lata temu ważyłem 75 kg., lecz po przeprowadzce schudłem. Pracuje fizycznie po 10 godzin 5 dni w tygodniu. Na razie udaje mi się zachować w miarę stabilnie wagę (63-65kg), ale boję się, że mogę dalej tracić na wadze.
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Dlaczego zwierzęta nie zatruwają się grzybami?

Roma Wojtewicz Dietetyk, Poznań
76 poziom zaufania

Witam
Prawdopodobną przyczyną niedowagi jest zbyt mała podaż energii w stosunku do wysokiego stopnia aktywności fizycznej. Zalecana kaloryczność diety wynosi w tym przypadku ponad 3000.
Zapewnienie takiego dowozu energii w ciągu dnia nie jest łatwym zadaniem, dlatego należy szczególnie starannie planować jadłospis. Przypuszczam, że czas spędzany w pracy nieco utrudnia wprowadzenie 5 posiłków dziennie. Jeśli jednak jest taka możliwość, zalecałabym tego rodzaju rozwiązanie.W ten sposób możliwe będzie dostarczenie większej ilości energii bez uczucia ciężkości, spowodowanego dużą objętością posiłku.
Spośród produktów wchodzących w skład posiłku, warto wybierać produkty zdrowe, ale o dość wysokiej kaloryczności.
Jako źródło węglowodanów doskonale sprawdzi się biały ryż, makaron,ziemniaki, pieczywo jasne lub mieszane.
Z mięs należy wybierać głównie chude gatunki, natomiast warto wzbogacić dietę o tłuste ryby morskie, jajka, sery żółte i twarogowe, jogurty, mleko maślanki itp.
Głównych źródłem tłuszczu w diecie powinny być oleje roślinne.
Jako przekąski polecam koktajle mleczne ze zmiksowanych owoców z dużą ilością płatków owsianych, kukurydzianych i żytnich, orzechy, migdały, nasiona słonecznika, suszone owoce i pestki dyni.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy