Niedowaga u nastolatka

Witam . Jestem 15 letnim chłopakiem , od 3 miesiecy chorowalem na Angine ropna , nie moglem nic jest bo strasznie bolalo , wyniki mam dobre . Moj wzrost to 196cm a waze zaledwie 63kg (przed choroba mialem 75 ale spadlem do 59kg) . Jestem osoba ktora uwielbia sport . Bardzo prosze o poradę specjalistyczna
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim proszę zadbać o regularność posiłków, pilnując, aby w ciągu jednego dnia zjadać śniadanie, II śniadanie, obiad podwieczorek i kolację. W ten sposób łatwiej będzie dostarczyć zalecaną ilość energii i składników odżywczych. Zapotrzebowanie energetyczne przy zwiększonej aktywności fizycznej wynosi w tym przypadku w granicach 3000 kcal, dobrze byłoby zadbać o dostarczenie takiej ilości.
Spośród zdrowych produktów spożywczych, warto wybierać te, które najbardziej smakują, aby pobudzić apetyt i zwiększyć ilość przyjmowanych pokarmów.
Jako źródło węglowodanów w codziennej diecie dobrze jest wybierać biały ryż, makaron, mieszane pieczywo
Ważna jest też odpowiednia ilość białka (najlepiej na poziomie 15% podaży energii), które powinno pochodzić z mięsa, jaj i produktów mlecznych.
Należy unikać nadmiaru błonnika w diecie, gdyż wywołuje on uczucie sytości.
Jednocześnie warto zrezygnować ze słodyczy, i słonych przekąsek, które nie dostarczają wartości odżywczej, a zmniejszają apetyt. To samo dotyczy napojów gazowanych.