Niedowaga u 22-latki i schudnięcie po operacji kolana

Witam, mam problem z wagą i nie wiem czym może być to wywołane. Dodam, że mam na imię Paulina mam 22 lata i 160 cm wzrostu. Ostatnio schudłam prawie 4 .5 kg po operacji kolana i nie jestem wstanie powrócić do wagi z przed operacji. Zawsze miałam niedowagę i urodziłam się z niską masą urodzeniową. Teraz ważę 40.3 kg, udało mi się odrobić 2.5 kg a od ok 14 dni waga ani drgnie w górę i nie bardzo wiem co się dzieje bo jem normalnie jak zawsze a tu cały czas stoi w miejscu. Proszę o odpowiedź.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Należałoby przeanalizować z dietetykiem dzienny jadłospis i określić podaż energii, a następnie odnieść ją do indywidualnego zapotrzebowania.Może bowiem okazać się, że jest ona zbyt niska, przez co trudne jest zwiększenie masy ciała. Ponadto ważne, aby źródłem energii były zdrowe produkty. Jako przekąski pomiędzy posiłkami można spożywać orzechy, pestki dyni i słonecznika oraz nasiona. Zalecane są także koktajle mleczne np. z bananami i płatkami owsianymi. Dobrze byłoby jednak początkowo zaplanować zwiększenie podaży energii razem ze specjalistą i ocenić jego skuteczność po kilku miesiącach. Dwa tygodnie to zbyt mało aby uzyskać miarodajny wynik.
pozdrawiam

Dzień dobry,
Waga mogła się trochę obniżyć, bowiem zmniejszyłaś aktywność fizyczną i mięśnie zaczynają tracić swoją masę. Powinnaś wzbogacić dietę w białko (ryby, jaja, indyk, ser biały tłusty). Staraj się aby spożywać 5 posiłków w ciągu dnia i aby każdy posiłek zawieral produkt białkowy. Przygotuj sobie także kaszkę mannę na mleku lub wodzie. Taką dietę stosuj przez 2-3 tygodnie stopniowo zmniejszając ilość białka. Oczywiście w Twoim jadłospisie nie może zabraknąć węglowodanów - kasze (jaglana, jęczmienna, gryczana), ryż oraz pieczywa. Staraj się w ciągu dnia spożywać od 1-2 łyżek oleju lnianego lub oliwy z oliwek. Dodawaj go do surówek, sałatek lub jogurtu, sera białego.
Dodatkowo aby prawic stan kolan jedz galaretki owocowe lub mięsne.
Przeanalizuj swój jadłospis. Dieta powinna zawierać około 2300-2400 kcal, z czego 15-18% powinno pochodzić z białka.