Niegrzeczne zachowania u rocznego dziecka

Witam, mam chwilowy klopot z dzieckiem.Moj synek ma rok I cztery miesiace I zrobil sie bardzo niegrzeczny.Ciagle mnie bije I sie wydziera.Ciagle tlumacze ,ze nie wolno I to nic nie daje :(.Co moge z tym zrobic? gdzie popelniam blad?czy mam stosowac jakies drobne kary? jak tak to jakie? czy ignorowac jego krzyki jak bardzo krzyczy? jestem opadnieta z sil bo I w drugiej ciazy I czuje ,ze sobie nie moge poradzic.Prosze o cenna podpowiedzenia ,doceniam kazda rade I dziekuje serdecznie.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W pierwszej kolejności dziecko powinien ocenić pediatra, który ustali czy zmiana zachowania nie ma podłoża chorobowego. W razie konieczności zostanie wdrożone odpowiednie postępowanie.

Witam serdecznie.
Dziecięcych zachowań agresywnych, skierowanych przeciwko sobie bądź innym, nigdy nie wolno lekceważyć i za każdym razem, z tą samą stanowczością należy na nie reagować. Uznaj, że maluch ma prawo do wyładowania złych emocji, wskaż mu jednak sposób, w jaki może to zrobić - niech rzuca kulami z gazety bądź… skacze. Za każdym razem, kiedy dziecko będzie próbowało cię uderzyć, przytrzymaj jego rękę i patrząc mu prosto w oczy, dobitnie i stanowczo zaprotestuj "nie podoba mi się to co robisz/nie zgadzam się na to/nie wolno bić".

Jeśli dziecko bije, nie warto porywać się na pogadanki, zrozumienie, których wykracza poza możliwości intelektualne smyka; ono musi dostać jasny komunikat "nie wolno bić, bo to boli". Sama nie bij, nie szarp, nie krzycz – to nie tylko oznaka twej słabości, ale też zachowanie, które wpaja dzieciom złe wzorce, buduje przekonanie, że jednak siła to argument; a co gorsze - wzbudza agresję.Oprócz zrozumienia, że biciem się nic nie załatwi – rodzice i tak nie ustąpią, dziecko powinno też wiedzieć, że konsekwencją takiego zachowania może być jedynie kara – i nieważne, jaką przybierze ona formę: braku uwagi rodzica czy nie kupienia lodów. Pamiętaj, że ogromne znaczenie w wychowaniu dziecka ma wzmocnienia pozytywne – dostrzegaj jego dobre zachowanie, nagradzaj inicjatywę, okazaną cierpliwość, zaangażowanie.

Przy okazji zainspirowała mnie Pani do stworzenia artykułu na ten temat. Zapraszam więc do zapoznania się z jego całą treścią

Artykuł dostępny pod adresem:
http://psychopedagog.eu/moje-dziecko-mnie-bije-co-robic/

Pozdrawiam serdecznie.