Nieśmiałość i uczuci pustki w głowie

Witam! Mam 20 lat i od bardzo dawna zmagam się z problemem nieśmiałości, który wynika zapewne z mojej niskiej samooceny. Mam kilka przyjaciółek, jednak nawet rozmawiając z nimi często mam czucie pustki w głowie i nie wiem o czym miałabym z nimi rozmawiać. Nie potrafię także rozmawiać w grupie, na spotkaniach klasowych nie odzywam się prawie wcale. Ale i tak największy problem sprawiają mi relacje z chłopakami przy których czuję się skrępowana i nie umiem wypowiedzieć słowa. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie,
tak jak Pani sama zauważa zapewne u podstaw leży niskie poczucie własnej wartości, a rozumiem, ze ten problem coraz bardziej komplikuje i utrudnia Pani życie. Cóż najlepszym wyjściem byłoby podjęcie psychoterapii, także być może jakiś dobrych treningów czy warsztatów grupowych, mogą być bardzo pomocne i także nieco tańsze. W tym czasie mogłabym Pani polecić bardzo dobrą i pomocną lekturę M.Fennell "Przezwyciężanie niskiego poczucia własnej wartości" Alliance Press. Gdyby potrzebowała Pani jakiejś jeszcze pomocy, miała jeszcze jakieś pytania, zachęcam do kontaktu indywidualnego. Pozdrawiam.

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Wielu ludzi ma podobne odczucia. Często nawet Ci, którzy powierzchownie wydają się pewni siebie i wygadani, w środku są przestraszeni i skrępowani. Skoro największym problemem jest kontakt z ludźmi, bardzo polecam poszukać dla siebie terapii grupowej. Jest ona nawet dostępna na NFZ jeśli dobrze poszukać. Wiele dziennych oddziałów psychiatrycznych zapewnia taką pomoc. Proszę się nie bać słowa psychiatria. Takie oddziały oferują pomoc w bardzo różnych problemach- m.in. przy obniżonej samoocenie i blokadzie w kontaktach z ludźmi. Polecam oddział Weramed na Monte-Cassino lub w klinice na Ziołowej w Ochojcu