O czym może świadczyć taka zmiana na stopie?

Dzień dobry, pod stopą zrobiła mi się dziwna kulka/guzek. Jest on wyczuwalny, ale niezbyt widoczny, tylko skóra zrobiła się w tym miejscu lekko czerwona. Umiejscowiony jest po środku. Boli gdy chodzę. Co to może być i jak to usunąć?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

taką zmianę na stopie powinien obejrzeć lekarz podczas konsultacji. Może ona bowiem wskazywać na wiele różnych schorzeń. W pierwszej kolejności zalecamy wizytę u ortopedy, który zleci Panu dodatkowe badania w tym kierunku i w oparciu o nie podejmie dalsze kroki odnośnie leczenia.

Czasami zmiana w tym miejscu wskazuje na zwykły odcisk. Może on powodować znaczny ból i dyskomfort podczas większego nacisku na stopę. Aby złagodzić dolegliwości warto sięgnąć po różne preparaty dostępne w aptece. Pomocne jest także moczenie nóg w wodzie z mydłem.

Zgrubienie w tym miejscu często sygnalizuje też inne schorzenia. Czasami guzek pod stopą wskazuje na tzw. nerwiak Mortona. Zwykle objawia się on silnym bólem okolic śródstopia. W tym przypadku ulgę dla pacjenta mogą przynieść różne zabiegi fizjoterapeutyczne, np. laserowe. W poważnych przypadkach i silnych dolegliwościach bólowych lekarz może podjąć decyzję o konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego. Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty.

Więcej informacji na temat tego schorzenia można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwiak-mortona-na-czym-polega-choroba-mortona

Być może pomoce w określeniu przyczyny problemu okażą się też odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania o podobnej tematyce zadane przez innych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-bol-i-guzek-na-stopie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-na-podeszwie-stopy-co-to-moze-byc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.