O jakie badania powinnam poprosić lekarza?

Witam. Od jakiś dwóch lat borykam się z bardzo bolesnymi miesiączkami oraz nieregularnym cyklem (± 10 dni). Ból jest tak ogromny że nie jestem w stanie zwalczyć go lekami przeciwbólowymi. Dodatkowo zapalenia pęcherza nasilające się przed okresem. Ból podbrzusza podczas stosunku oraz to co mnie najbardziej martwi to rwący ból od pośladka na całą długość nogi, na tyle silny że czasem muszę spać w pozycji siedzącej. Najsilniejszy jest zwykle 1-2 dni przed okresem ale występuje także niezależnie od niego, trochę lżejszy. Czasem idąc aż odcina mi ta nogę z bólu. Mam 26 lat, mieszkam za granica i nie jest tu łatwo dostać się do ginekologa. O jakie badania powinnam prosić ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niekiedy osobniczą cechą jest bolesne miesiączkowanie, choć oczywiście wiele zależy od progu bólowego. Jeżeli jednak dotychczas Pani miesiączki nie były bolesne i jest Pani w stanie określić, od kiedy dolegliwości stały się dojmujące, to zdecydowanie wskazana jest diagnostyka ginekologiczna.

Wśród najczęstszych przyczyn powodujących bolesne miesiączkowanie o charakterze wtórnym można wymienić: endometriozę, polipy, mięśniaki macicy, a nawet stany zapalne. Ponieważ wspomina Pani o zapaleniu pęcherza, niewykluczone, że warto wykonać badania pod kątem infekcji.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczkowanie.

By ustalić źródło Pani dolegliwości konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego, a także USG transwaginalnego oraz oceny czystości pochwy i/lub posiewu moczu. O dalszej lub bardziej szczegółowej diagnostyce powinien zadecydować ginekolog po badaniu palpacyjnym.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/usg-dopochwowe oraz https://portal.abczdrowie.pl/biocenoza-pochwy.

Ból pośladka może mieć związek z kręgosłupem – takie dolegliwości często daje rwa kulszowa. Jeżeli faktycznie u źródeł Pani dolegliwości bólowych leży problem z kręgosłupem, to wskazana byłaby diagnostyka obrazowa odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Niewykluczone jednak, że ból ten promieniuje od jajników lub macicy – na ten temat powinna Pani porozmawiać z ginekologiem.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/6-oznak-ze-z-twoim-okresem-jest-cos-nie-tak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.