Objawy somatyczne a stres

Dzien dobry.od 3mc walczę z objawami somatycznymi które wywołał długotrwały stres.głównie dokucza mi drżenie mięśni i wyrażenie ze zaraz zemdleje.byłam u psychologa i stosuje sie do jego rad czyli pracuję nad sobą i widzę efekty.ale tak wrześniu wychodzę za mąż i stres znowu bedzie towarzyszyl.proszę o poradę jak sobie z nim poradzić abym w tym dniu była spokojna.

Witam Panią.
Stres jest naturalnym zjawiskiem , który towarzyszy nam codziennie .Pewien jego optymalny poziom jest nam wręcz niezbędny do poprawnego funkcjonowania, zmagania się z wyzwaniami.Problem zaczyna się wtedy, gdy ten poziom optymalny zostanie przekroczony i zaczyna nam komplikować życie.
Jedynym i skutecznym sposobem , aby zmniejszyć skutki odczuwanego prze Panią stresu ( też dotyczącego przyszłych wydarzeń) jest stosowanie się dalej do wskazań Psychologa , u którego Pani była, zwłaszcza ,że skutkowały pozytywna poprawą Pani zdrowia.
Pozdrawiam
Anna Kawalec

Jeśli jest Pani w terapii, warto cierpliwie pracować nad sobą. Dodatkowo- warto ten temat wnieść w trakcie spotkania. Psycholog wesprze i pomoże przygotować się do tego ważnego dnia tak, aby się nim cieszyć i wspominać go z radością.

Witam serdecznie,

Warto wnieść swoje niepokoje podczas spotkania z psychoterapeutą. Trzy miesiące to w terapii nie jest dług czas – efekty przychodzą powoli i stopniowo. Nie wiem w jaki sposób pracuje psychoterapeuta – jeśli ma Pani wątpliwości warto upewnić się, że jest to osoba, która ma odpowiednie kwalifikacje (czyli jest nie tylko psychologiem ale i psychoterapeutą czyli ukończył 4-letnią szkołę psychoterapii) oraz pracuje pod superwizją.

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

Witaj, ślub w naturalny sposób staje się wydarzeniem stresującym, nie ma więc powodów dla którego miałabyś wymagać od siebie cudu i w tym dniu zachować spokój :) będzie to dla Ciebie dzień wyjątkowy, daj sobie prawo do przeżycia go w jak najbardziej prawdziwy i naturalny dla siebie sposób (nie staniesz się przecież na ten dzień bezuczuciowym cyborgiem ;) ). Bardzo fajnie że jesteś w terapii i że widzisz efekty- proponuję porozmawiać na nurtujący Cię temat z Twoją terapeutką, pozdrawiam, Monika