Od czego mam rozpocząć diagnostykę tych objawów?

Witam, Od kilku dni odczuwam nasilające się duszności i zawroty. Od początku: zaczęło się od bolu głowy z tyłu w okolicy potylicy oraz bólu szyji z tyłu, zaczęłam zatem przyjmować diclofenac myśląc, że problem tkwi w kregosupie szyjnym. Pojawił się kolejny objaw ból szyji z przodu, bo bokach, uczucie guli w gardle, ucisku w podbródku oraz czasami pełności w uszach, opisany objaw wiązałam z tarczycą z powodu dodatnich przeciwciał anty-TPO (hormony tarczycy w normie, TSH też). W kolejnych już dniach doszły na początku wspomniane duszności dodam, że dalej boli mnie głowa tyłu oraz szyja z promieniowaniem do ucha oraz do jednej połowy głowy i uczucie uścisku w gardle ponadto osłabienie siły w jednej ręce. Proszę o pomoc w ustaleniu przyczyny wymienionych dolegliwości, kierunek, w którym powinnam zacząć diagnostykę.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo nam przykro, że występują u Pani takie uciążliwe dolegliwości, które na pewno obniżają komfort życia i mogą budzić pewne obawy o zdrowie.

Objawy, które Pani opisała mogłyby odpowiadać wielu jednostkom chorobowym, jednak, aby móc wykluczyć lub potwierdzić konkretne schorzenie, należałoby wykonać pewne badania diagnostyczne. Oczywiście, najistotniejszym krokiem byłaby wizyta u lekarza internisty, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Możliwe, że takie objawy związane są ze zmianami hormonalnymi, toczącymi się w organizmie, jak i chorobą autoimmunologiczną tarczycy. Nie można też całkowicie wykluczyć czynników emocjonalnych, które mogłyby wywoływać zbliżone dolegliwości.

Diagnostykę należałoby rozpocząć od wykonania pełnej morfologii wraz z CRP, określeniu poziomu hormonów tarczycy i hormonów płciowych, a także poziomu prób wątrobowych i kreatyniny w surowicy krwi. Istotne również mogłoby się okazać wykonanie USG tarczycy oraz RTG odcinka szyjnego kręgosłupa. W dalszej kolejności zalecamy konsultację z lekarzem neurologiem, który pomógłby odnaleźć źródło bólu głowy oraz szyi.

Bardzo ważne jest, aby każdy wynik badania mógł zinterpretować lekarz.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/gula-w-gardle-przyczyny-badania-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.