Odczuwanie nijakości u 22-latka

Witam. Jestem dość zdolnym studentem na jednej z czołowych polskich uczelni technicznych. Nie jest mi źle w życiu. Nie głoduję, mam gdzie spać, mam tych kilku znajomych i wspaniałą dziewczynę. Na uczelni radzę sobie co najmniej dobrze. Ale to wszystko zdaje mi się całkowicie błahe, bez znaczenia. Nudzi mnie każda czynność, nie ufam ludziom, boję się ich. Przy znajomych udaję że jestem szczęśliwy, mimo że w duchu nie mogę się pogodzić z swoją nijakością. Boję się przyszłości. Czy mogę sobie pomóc

Dzień dobry. Odczuwanie niezadowolenia z dotychczasowych Pana dokonań i osiągniętej pozycji życiowej może mieć różnorodne przyczyny. Przede wszystkim może jest Pan znudzony byciem ze sobą.
Proszę się zastanowić co chce Pan w życiu osiągnąć, dotrzeć do swoich pragnień, które niech posłużą jako cele do realizacji. I z wiarą w siebie przystąpić do działania.
Nie wiem skąd bierze się ten lęk i nieufność wobec ludzi, ale myślę sobie, że ktoś Pana chyba głęboko zranił. A może jest to lęk przed oceną ?
Widoczny brak poczucia sprawstwa może wynikać z braku wiary w siebie z czekaniem na cud, który sprawi, że będę szczęśliwy bez udawania.
W życiu pokazują się jedynie chwile szczęścia, które zależą jedynie od Pana. Trzeba je chwytać i nauczyć się radości z każdego osiągnięcia.
Życzę wiary w siebie.
Serdeczności
Edward Jakubowicz

Witam,
Oczywiście, że może Pan sobie pomóc. Uważność na siebie pozwala dostrzec, że poza wszystkim, co nas otacza i wydaje się być w porządku jest też kawałek, który nie pozwala doświadczać satysfakcji i komfortu. Nie wspomina Pan od jak dawna towarzyszą wspomniane trudności i obawy, czy nasilają się? W celu dobrania najtrafniejszej formy pomocy, należy dokładnie zdefiniować źródło dyskomfortu. W tym celu proponuję poszukać psychologa w okolicy miejsca zamieszkania. Wspólnie przyjrzycie się genezie problemu i podejmiecie kroki ku modyfikacji odczuwanych stanów.
Pozdrawiam,
Katarzyna Batugowska

Dzień dobry, nie pisze pan jak długo boryka się pan z tym stanem. Jeżeli od długiego czasu to zachęcam do kontaktu z psychologiem. Przyczyny mogą być różne, mogą wynikać ze struktury osobowości w takiej sytuacji pomocna okaże się psychoterapia. Pozdrawiam.