Lęk związany z podejmowaniem działania

Witam. Gdy czuję lęk, związany z działaniem, które chcę podjąć, moja odruchowa reakcja to: "Muszę przemyśleć, czy na pewno dobrze robię. Może lepiej jest to działanie odpuścić i tolerować związaną z tym frustrację, a w zamian zachować bezpieczeństwo.". Lepiej jest w takich sytuacjach zrobić to, do czego mnie namawia lęk, czyli się zastanowić (bo lęk może mieć rację), czy może ten lęk zaakceptować i zignorować, robiąc to na co mam ochotę? (np. zadać to pytanie i narazić się na silne emocje).

Można nowe zachowania "przetestować" samemu albo w relacji z psychologiem (podczas psychoterapii). Pozwoliłoby to Panu również przyjrzeć się przyczynom leku i nadmiernego wycofywania się.

Działanie może mieć cel obojętny wobec istotnych decyzji życiowych i niezbędny, czyli taki dzięki któremu mamy pracę, jemy dbamy o zdrowie itp. Jeżeli ryzyko jest poważne lepiej dokładnie rozważyć działania - tu lęk pomaga. Ale jeżeli ryzyko jest nie zagrażające w stopniu zagrażającym życiu, zdrowiu czy statusowi społecznemu lub ekonomicznemu należy rozważyć czy nie podejmując ryzyka NIE NARAŻAMY SIĘ NA WIĘKSZE STRATY.
Jeżeli nie widzi Pan w swoich reakcjach różnicy przy podejmowaniu takich decyzji to rekomenduje psychoterapię.
Pozdrawiam.

Witam,

polecam konsultację z psychologiem - lepiej pozna Pan siebie, źródło tego lęku, jaką pełni rolę w Pana życiu. Podczas pracy ze specjalistą będzie Pan miał okazję przyjrzeć się swojemu życiu, dowiedzieć się czego Pan chce i jak może to osiągnąć. Jeśli będzie Pan bardziej świadomy swoich potrzeb, będzie mu łatwiej podejmować decyzje, co w danej sytuacji mu się bardziej opłaca – zaniechać działania, czy też je podjąć/zaryzykować.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel