Jak poradzić sobie z trudnościami w podejmowaniu samodzielnie decyzji?

Witam, nie potrafię podejmować decyzji dotyczących mojego życia. Po czym mogę poznać, czy to przypadkiem nie rodzice mają na mnie taki wpływ oraz czy podejmowane przeze mnie jakieś kroki nie są podświadomie wyborem przez pryzmat rodziców? Jest to dla mnie poważny problem, ponieważ nie wiem czego chcę i czy to co wybieram nie jest robione tylko pod nich, nieświadomie (?)

Jeżeli przez sporą część życia Pani rodzice byli wobec Pani nadopiekuńczy, wyręczali Panią w wielu sprawach i zadaniach, narzucali swoje zdanie, kwestionowali podjęte przez Panią decyzje, oceniając je jako błędne bądź okazując niechęć na wieść o nich, albo reagowali lękiem na podejmowane przez Panią wyzwania, albo opóźniali przez Panią osiągnięcie samodzielności poprzez wykonywanie za Panią działań, które sama powinna Pani wykonać, to faktycznie mimo ich dobrych zamiarów i zapewne kierowania się lękiem o Pani dobro i miłością, mogło to mieć wpływ na wykształcenie u Pani trudności z podejmowaniem decyzji i związanym z tym lękiem. Jednakże nawet jeśli tak było, to obecnie jest już Pani dorosłą kobietą, która sama decyduje o swoim losie i sama Ponosi konsekwencje swoich czynów. Jeżeli pojawiają się takie trudności, warto byłoby zadbać o to, aby w tym momencie jak najbardziej się usamodzielnić, tak aby obiektywnie mogła Pani spojrzeć na wiele spraw w swoim życiu. Pomóc Pani mogłaby także konsultacja z psychologiem, który mógłby pomóc Pani uporządkować swoje oczekiwania i nauczyć tego, jak spojrzeć w głąb siebie na własne potrzeby.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Justyna Sordyl-Grajcar
www.psychoterapeutakatowice.pl

W zadanym pytaniu zawiera Pani jednocześnie podejrzewaną przez siebie odpowiedź na męczący Panią problem. Niemniej, aby dokładniej się temu przyjrzeć i zrozumieć dynamikę Pani funkcjonowania polecam Pani podjęcie psychoterapii. W trakcie procesu psychoterapeutycznego będzie Pani mieć szansę poznać przyczyny swoich kłopotów i spróbować doprowadzić do zmiany, która będzie Pani odpowiadać. Jest Pani młodą osobą u progu dorosłości. Jest to czas często naznaczony trudnościami związanymi z organizacją dorosłego życia, wzięcia za siebie odpowiedzialności i podjęcia życiowych decyzji. Nie jest to łatwe. Samo stwierdzenie, że być może przyczyną "są rodzice" (ryzykowne i niekoniecznie prawdziwe, trzeba zweryfikować w terapii) także nie rozwiąże problemu. Aby zacząć funkcjonować lepiej i w komforcie w sferze psychicznej i emocjonalnej trzeba dokonać zmiany, która może się wydarzyć w wyniku procesu psychoterapeutycznego. Zachęcam do podjęcia działań w tym temacie.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
www.grabowski.gr
seksuolog@grabowski.gr