A czy przypadkiem ten lęk nie zaczął się, gdy stworzyła Pani związek z chłopakiem?
Być może po prostu czegoś się Pani boi i nie jest to uświadomione. Pewne lęki możemy nawet dziedziczyć w genach. Może się Pani zastanowić, czego bali się rodzice, dziadkowie.
Dość prawdopodobne jest również to, że nie tyle boi się Pani wyjść na imprezę, co wyjść z domu rodzinnego. Wiele młodych osób przeżywa lęk, oddalając się od swoich rodziców. Polecam omówić to szerzej z terapeutą, ponieważ przyczyny mogą być bardzo różne.
Witam Panią serdecznie. Problem jaki Pani opisuje jest nierzadki u osó w Pani wieku. Bardzo trudno jest jednoznacznie mówić o jego przyczynach, bo potrzebny byłby do tego pełen wywiad z Panią. Można jednak sądzić, że myśli, które Panią dręczą wynikają z lęku przed separacją od rodziców, przed oddzieleniem się i zbudowaniam autonomicznej, dojrzałej, dorosłej osobowości. Drugą płaszczyzną problemu jest zapewne to, że buduje Pani związek ze swoim chłopakiem, który teraz ma zająć miejsce rodziców,a związek ten ma być intymny i niezależny od nich. Te wszystkie naturalne i adekwatne do wieku procesy czesto łączą się z wieloma lękami i uczuciami (np. z poczuciem winy wobec rodziców). Jeżeli w pewnym momencie nasza psychika nie może poradzić sobie z towarzyszącym temu napięciem pojawiają się lęki, często dotyczące wychodzenia z domu. Proszę zauważyć, że odchodząc od rodziców w stronę chłopaka właśnie w przenośni "wychodzi Pani z domu". To taż tłumaczy fakt, że lęki pojawiły się u progu dorosłości, a nie było ich wcześniej (bo wcześniej była Pani małą dziewczynką - córeczką rodziców). Jeżeli te lęki nie są bardzo nasilone, nie trwają zbyt długo jest możliwe, że Pani psychika sama się z nimi upora. Jeśli natomiast są dla Pani już dużym utrudnieniem należy podjąć psychoterapię u doświadczonego terapeuty. Ja polecam szczególnie terapię psychodynamiczną lub analityczną. Myślę, że podejmując terapię w dosyć krótkim czasie pozna Pani źródło swoich lęków, a omawiając je z terapeutą pokona je Pani. Życzę powidzenia. Małgorzata Danielewicz
witam. być może potrzebowałaby pani psychoterapii (psychoanalitycznej).
Magdalena Brabec
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Strach przed podejmowaniem decyzji – odpowiada Mgr Agnieszka Skawińska
- Trudności z podejmowaniem decyzji – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Lęk przed utratą bliskiej osoby – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Borderline i problem z podejmowaniem decyzji. Co robić? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak poradzić sobie z trudnościami w podejmowaniu samodzielnie decyzji? – odpowiada Mgr Justyna Sordyl-Grajcar
- Zakaz wychodzenia z domu dla 18-latka – odpowiada Mgr Agnieszka Glica
- Jak się nauczyć podejmowania decyzji? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Lęk o przyszłość i konsekwencje decyzji – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Co robić... boję się podejmowania decyzji i nie tylko – odpowiada Mgr Joanna Żur-Teper
- Napady złości i pochopne podejmowanie decyzji o rozstaniu u chłopaka – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
artykuły
Lęk separacyjny
Lęk separacyjny pojawia się u dzieci w okolicach ó
Psychoterapia - czym jest, kto jej potrzebuje, rodzaje psychoterapii
Psychoterapia to stosowanie metod psychologicznych
Życie w izolacji i lęk przed wychodzeniem z domu mogą prowadzić nawet do depresji. Jak pokonać agorafobię i strach w dobie pandemii koronawirusa?
4 marca 2020 roku wykryto w Polsce pierwsze zakaże