Jak często powinnam mieć psychoterapię?

Dzień dobry! Chciałbym się zapytać, ile razy w tygodniu oraz jaką metodą powinna być prowadzona psychoterapia w moim przypadku. Jestem po jednej psychoterapii 2,5-letniej, prowadzonej 1x tyg., którą musiałem przerwać z powodu nasilających się stanów lękowych i dysocjacyjnych oraz niewłaściwego moim zdaniem zachowania terapeuty wobec moich stanów psychicznych. Mam 23 lata, a mój problem jest dość złożony. Od 14. roku życia mam zaburzenia lękowo-depresyjne, zdiagnozowane także później całościowe zaburzenia rozwojowe oraz zaburzenia psychosomatyczne (bóle głowy, nadciśnienie, tachykardia). Niestety oprócz wymienionych zaburzeń przytłaczają mnie problemy osobowościowe - orientacja homoseksualna, skupienie na sobie, dramatyzowanie, poczucie osamotnienia i bezradności, tłumienie emocji, czarno-białe myślenie, trudności w podejmowaniu decyzji i osiąganiu celów, skłonność do wahań, oraz niechęć do siebie i związane z tym wysokie ryzyko popełnienia samobójstwa. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Mgr Aneta Dom Psychologia

Dzień Dobry,

Warto rozważyć terapię poznawczo-behawioralną, którą charakteryzuje udowodniona naukowo skuteczność w leczeniu opisanych przez Pana trudności. Częstotliwość spotkań ustali Pan z psychoterapeutą. Bardzo możliwe, iż tak jak wcześniej, sesje będę odbywały się raz w tygodniu. Ponieważ ma Pan już postawione diagnozy, pozwolę sobie przypuszczać, że jest Pan również w kontakcie z lekarzem (jeśli nie, na pewno warto). Szczególnie zaniepokoiło mnie wspomniane przez Pana ryzyko samobójstwa. Może Pan poszukać w swojej okolicy ośrodka/punktu interwencji kryzysowej i kontaktować się z placówką w razie pojawienia się myśli samobójczych. Takie miejsca oferują sprawne wsparcie i pomogą zadbać Panu o własne bezpieczeństwo. Warto również zapisać sobie w telefonie numery na infolinie oferujące wsparcie osobom w kryzysie psychicznym. Dodatkowo, na stronie Kampanii Przeciw Homofobii, znajdzie Pan spis rekomendowanych specjalistów, doświadczonych w pracy z osobami o orientacji homoseksualnej.

Życzę wszystkiego dobrego i trzymam kciuki za udany powrót na terapię.