Ujawnienie orientacji seksualnej przez 23-latka

Mam 23 lata i jestem gejem, co więcej nikt o tym nie wie, ale takie życie nie ma sensu. Od pewnego czasu myślę nad tym, żeby się ujawnić, zrywając wcześniej kontakt z najbliższym przyjacielem, znam go od lat, traktuje go jak brata i zależy mi na tej znajomości ale nie chce żeby z mojego powodu kiedyś spotykały go nieprzyjemności. Mieszkamy w małej miejscowości, brak tolerancji, poruszalismy takie tematy i wiem ze nie akceptuje homoseksualizmu, ale nie mogę ciągle żyć w ukryciu.

Ujawnienie swojej orientacji to poważna i odważna decyzja. Warto ją dobrze przemyśleć i starannie wybrać osoby, którym chce pan o niej powiedzieć, bo niestety wciąż można się spotkać z nietolerancją i odrzuceniem. Życie w ukryciu jest jednak na dłuższą metę trudne - związane z napięciem i lękiem. Jeśli więc podjął pan decyzję o "wyjściu z szafy" to warto na początek porozmawiać o swojej orientacji z kimś życzliwym, komu pan ufa, aby na dzień dobry nie zafundować sobie stresu :) Może warto zapisać się do jakiegoś internetowego forum (np. Lambda) dla osób homoseksualnych i popytać o doświadczenia innych osób, podzielić się wątpliwościami?

Dzień dobry!

Rzeczywiście jest to złożona sytuacja i niełatwe decyzje. Rozumiem Pana sprzeczne emocje - jednoczesne pragnienia bycia sobą i nie ukrywania części swojej tożsamości, ale także pragnienie utrzymania dobrej relacji z bliskim przyjacielem. Podobną drogę jak Pan przeszło bardzo wiele osób homoseksualnych/ biseksualnych, stąd ich wsparcie i pomoc mogą okazać się bardzo trafne. Zachęcam do skorzystania z grup wsparcia (zarówno "na żywo", które odbywają się w większych miastach w Polsce, jak i za pośrednictwem Internetu) lub indywidualnej psychoterapii, aby kolejne decyzje podejmować świadomie, przemyślanie i bezpiecznie.

Pozdrawiam!