Samoakceptacja jako osoby homoseksualnej

ciężko jest mi się zaakceptować jako osobę homoseksualną co mogę zrobić aby siebie zaakceptować i drugie pytanie mama mi ciągle mówi żebym znalazł dziewczynę co mam mówić aby mnie więcej nie męczyła a nie mogę jej powiedzieć że jestem gejem bo by dla mnie się nie za bardzo skończyło

Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa/ psychoterapeuty, jeżeli to możliwe, mającego doświadczenie w pracy z osobami homoseksualnymi. Taka osoba pomoże Panu (poprzez towarzyszenie, wsparcie) w zrozumieniu i zaakceptowaniu tego, kim Pan jest i być może w podjęciu decyzji, jak dalej układać relacje z różnymi ludźmi.

Dzień dobry!

Droga akceptacji swojej orientacji seksualnej może być trudna, szczególnie wtedy, kiedy na co dzień musimy ją ukrywać, nie znajdujemy wsparcia i zrozumienia w otoczeniu. Często pomocny jest kontakt z innymi osobami homoseksualnymi (np. na forach internetowych Kampania Przeciw Homofobii) z którymi można podzielić się wątpliwościami, a także usłyszeć, jak one akceptowały i ujawniały swoją tożsamość. Warto także rozważyć podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam!

Samoakceptacja, także w sferze orientacji seksualnej jest bardzo ważnym aspektem osobowości. Ważne byłoby dotrzeć do tego, skąd bierze się deficyt w tej sferze- czy z lęku przed odrzuceniem np rodziców czy z przyczyn emocjonalnych? Homoseksualność jest niejako egodystoniczna w Pana przypadku (co oznacza, właśnie brak akceptacji)- a zatem warto przyjrzeć się co leży u podstaw tej dystoniczności. Zachęcam do spotkania z psychologiem i pracy nad sobą, samoakceptacja, a także przepracowaniem możliwych trudności i kryzysów, które utrudniają obecne funkcjonowanie i akceptacje siebie.