Odstawiłem produkty mleczne: jak uzupełnić wapń?

Witam. Ćwiczę na siłowni, biegam i gram w piłkę nożną dosyć intensywnie. Od kilkunastu dni nie spożywam produktów mlecznych, bo zacząłem mieć poważne problemy z nimi związane (problem z cerą). Głównie z powodu nietolerancji laktozy (tak mi się wydaje). Odstawiłem więc mleko, jogurty, twaróg, choć dotychczas moja dieta opierała się głównie na nich - oczywiście nie popadam w skrajność i od czasu do czasu coś sobie z tego zjem. Jak wiemy, to głównie w tych produktach mamy dużo wapnia. Podobno ten roślinny jest źle przyswajany, dlatego spożywanie fasoli czerwonej codziennie nie przyniosło odpowiednich efektów. Kilka dni po odstawieniu produktów mlecznych zaczęły boleć mnie mięśnie i stawy. Postawnowiłem kupić wapń rozpuszczany w tabletkach. 300 miligramów = jedna tabletka. Czy to będzie w porządku? Czy taki wapń jest dobrze wchłaniany? Czy jest to dobrej jakości wapń? Oczywiście od czasu do czasu zdecyduję się na jakiś produkt mleczny, ale to będzie zdecydowanie za mało.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wystąpienie nagłej nietolerancji produktów mlecznych może świadczyć o wtórnej nietolerancji laktozy. Ten problem niewątpliwie wymaga diagnostyki lekarza. Mało prawdopodobne aby z powodu kilkudniowego braku wapnia w diecie wystąpiły opisane objawy. Samodzielna suplemantacja wapnia może okazać sie nieskuteczna, gdyż bardzo prawdopodobne, że przyczyna problemów leży gdzie indziej. Powinien Pan niezwłocznie udac się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu diagnostyki dolegliwości.