Określenie własnej seksualności u 30-letniego mężczyzny

Witam serdecznie, piszę do Państwa z problemem jak dla mnie dużym. Otóż jestem 30-letnim mężczyzną i mam ogromny kłopot z określeniem własnej seksualności. Nie dopuszczam myśli, że jestem homoseksualistą. Od dłuższego czasu myślałem, że jestem biseksualistą Ale w kontaktach seksualnych z kobietami zawsze pojawiała się myśl obcowania z tą samą płcią. Czy to możliwe żeby w wieku 30lat nie wiedzieć z jaką seksualnością się utożsamiam??? Bardziej ciągnie mnie do mężczyzn ale kompletnie siebie nie akceptuję a wręcz nienawidzę i czy brak akceptacji może być przyczyną depresji na którą cierpię?

Dzień dobry.

Z opisu może wynikać jedynie, że odczuwa Pan pociąg do mężczyzn, który niekoniecznie od razu może świadczyć o Pańskim bi- albo homoseksualizmie. Jak Pan pisze, uprawia Pan seks z kobietami, natomiast seks homoseksualny pojawia się jako "myśl", która może być po prostu fantazją, spowodowaną zwyczajną ciekawością, chęcią spróbowania czegoś nowego.
Rzetelna diagnoza Pańskiego problemu wymagałaby jednak kontaktu z seksuologiem, który określiłby sedno sprawy, a przede wszystkim pomógł Panu w cierpieniu związanym z "niejasną" orientacją seksualną.

Pozdrawiam.

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
określenie własnej orientacji seksualnej a później jej zaakceptowanie nie jest za każdym razem sprawą bardzo oczywistą. Z różnych powodów zajmuje to czasami więcej czasu. Pisze Pan o fantazjach homoseksualnych pojawiających się podczas bliskości z kobietą. Przyjmował Pan do wiadomości orientację biseksualną. Wątpliwości, obawy związane z tematem Pana seksualności mogły być jedną z przyczyn stanów depresyjnych. Proponuję poważnie rozważyć terapię seksuologiczną, podczas której będzie miał Pan okazję przyjrzeć się bliżej Pana emocjom w tej sprawie, rozwiązać konflikt wewnętrzny, który obecnie jest w Panu. Warto zastanowić się nad pojęciem kroków w kierunku próby poradzenia sobie z tym problemem, nawet po to, żeby nie pogłębiały się stany obniżonego nastroju.
Pozdrawiam

Dzień dobry!

Określenie swojej orientacji seksualnej nie zawsze przychodzi w okresie dojrzewania czy wczesnej młodości. Może pojawić się w dowolnym momencie życia, często nawet w późnej dorosłości, kiedy patrzymy na siebie i swoje życie z większym dystansem, większą samoakceptacją, bardziej uczciwie. Co więcej, potrzeby seksualne mogą zmieniać się w ciągu życia, niekiedy iść bardziej w kierunku hetero-, a niekiedy bardziej w kierunku homoseksualności. Jeśli Pana potrzeby budzą niepokój, są niezrozumiałe, odpychające, warto zdecydować się na psychoterapię, która jest towarzyszeniem w odkrywaniu i nauką życia z odkryciem swoich potrzeb seksualnych. Nieakceptowana, odrzuca orientacja jak najbardziej może stan się źródłem depresji, a najlepszą drogą leczenia depresji również jest (obok farmakoterapii) psychoterapia.

Pozdrawiam!