Omamy wzrokowe u 15-latka

Widzę różne sylwetki postaci, a jak siedzę, czuję się, jakby ktoś miał by mi za chwilę wbić nóż w plecy. A gdy stoję długo, czuję się dziwnie, mam mroczki przed oczami, prawie wtedy nic nie widzę, a ludzie mi mówią, że jestem cały blady. Mam też dziwne wizje. Gdy obetnę paznokcie, wyobrażam sobie i nie mogę nad tym zapanować, że nimi przejeżdżam po samochodzie i mi się odrywają od palców. Czasem też mam ochotę wszystko rozszarpać co jest wokół mnie. Jestem 15-letnim chłopakiem.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Niestety, drogą wirtualną nie da się postawić żadnej diagnozy. Mroczki przed oczami, blednięcie, problemy z kontrolą ekspresji emocji mogą wskazywać na jakieś problemy neurologiczne. Może warto byłoby się udać do neurologa, żeby to zbadać? Z kolei omamy wzrokowe (widzenie osób, których nie ma, dziwne wizje itp.), dziwaczne wyobrażenia mogą wskazywać na urojenia i zaburzenia psychotyczne. Najlepiej jednak by było, gdybyś porozmawiał o swoich odczuciach i wrażeniach z rodzicami i byście rozważyli konsultację u specjalisty, np. lekarza psychiatry.
Pozdrawiam!

j...3, objawy, o których piszesz są niepokojące. Bardzo Cię proszę, zgłoś się jak najszybciej do psychiatry, uzyskasz fachową pomoc. Pamiętaj, że szukanie pomocy u lekarzy, to nic złego, wprost przeciwnie, pomagają w trudnych dla nas sytuacjach.
Tak jak kardiolog zajmuje się sercem, laryngolog uchem, tak psychiatra rożnymi myślami i nastrojami. Mam nadzieję, że skorzystasz z moje rady!
Jarek Zabojszcz

Zdecydowanie warto zwrócić się po pomoc do lekarza specjalisty, w tym przypadku psychiatry. Może (ale nie musi) to być początek poważniejszej choroby (schizofrenia). Działanie na początku daje znacznie lepsze rokowania, często całkowite ustąpienie objawów. Lekarz może także wspomóc leczenie farmokoterapią.