Omamy wzrokowe podczas zasypiania

Witam. Mam na imię Maciej. Od niedawna kiedy zamykam oczy i próbuję zasnąć widzę niepokojące rzeczy, wydarzenia i nawet mocno zdeformowane twarze ludzi. Kiedy to mnie już "łapie" otwieram oczy i staram się jak najbardziej zmęczyć umysł np. licząc trudne zadania matematyczne. Jeżeli chodzi o to co widzę to najczęściej widzę dużą grupę osób które się ze mnie śmieją. Jeśli są to ludzie to mają zakrwawione lub poodzierane twarze. Dodam, że nie oglądam horrorów ani nie gram w aż tak brutalne gry.

Dzień Dobry,
Treść marzeń sennych to bardzo często odbicie tego co przeżywamy w ciągu dnia - czy nie mam Pan teraz aby jakiegoś trudnego okresu w życiu ? Jeżeli te "sny"utrzymają się dłużej -powyżej 1 mies - sugeruję wizytę u terapeuty. Jeżeli nie znajduje Pan jakiegoś ugruntowania snów w realu wybrałabym się do psychiatry - notabene lekarz jak każdy inny. Serdecznie pozdrawiam,Dorota Szykulska-Paprocka

Obrazy, "sny na jawie" pojawiające się krótko przed zaśnięciem są zjawiskiem normalnych, przezywa je większość ludzi. Ich chaotyczność czy brak logiki jest także typowy. Jeśli jednak są to obrazy pojawiające się tylko po zamknięciu oczu i jest Pan zaniepokojony treścią i powtarzalnością tych snów i nie znajduje Pan uzasadnienia zewnętrznego (stres, trudności, pogorszenie relacji z bliskimi itp) warto skontaktować się z lekarzem psychiatrą, który będzie mógł (na podstawie obserwacji i wywiady dotyczącej innych objawów) postawić diagnozę i zaproponować leczenie.