Ostre odmiedniczkowe zapaIenie nerek a dieta po operacji

Witam moja córka miaIa ostre odmiedniczkowe zapaIenie nerek i wykryto u niej też kamienie w pęcherzyku żóIciowym stąd moje pytanie jak ma wygIądać teraz jej dieta ??

Witam,

Jeśli chodzi o kamienie w pęcherzyku żółciowym to przede wszystkim należy ograniczyć podaż tłuszczów zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego do maksimum 1 g na kg masy ciała.
Warto też ograniczyć ilość świeżych owoców i warzyw i podawać je w formie lekko ugotowanej i przetartej - unika się wtedy nadmiaru błonnika pokarmowego w diecie, a dzięki temu pokarm jest szybciej trawiony i nie drażni pęcherzyka żółciowego.
Warto zastanowić się nad kuracjami pitnymi wodami - ale tego należy unikać jeśli pojawił się ropniak lub przewlekłe zapalenie kwalifikujące do zabiegu chirurgicznego.
Jeśli chodzi o ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek to nie ma specjalnych zaleceń dietetycznych - leczenie skupia się na antybiotykoterapii. Można zwrócić uwagę na ilość przyjmowanych płynów i rozważyć przyjmowanie probiotyku.
Jeśli nie doszło do uszkodzeń nerek to tradycyjna dieta nie musi ulegać zmianie, z wyjątkiem wskazań przy kamieniach w pęcherzyku żółciowym.