Otwarty żylak przy kostce

Mój dziadek (80 lat) boryka się od wielu lat z otwartym żylakiem przy kostce. Rana otwiera się, zasklepia cyklicznie. Lekarz dziadka twierdzi, iż żylak ten nigdy nie będzie się w stanie ostatecznie zasklepić. Dziadek czyści ranę, bandażuje, stosuje maści, niestety nie wiem dokładnie jakie. Czy jest coś, czym można by złagodzić tą dolegliwość? Zioła? Leki?

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam! Żeby odpowiedzieć na Pani pytanie należałoby uzupełnić wywiad oraz przede wszystkim zapoznać się z dotychczasowym leczeniem, jego wynikami i aktualnymi dolegliwościami pacjenta. Informacje, których Pani udzieliła są niewystarczające, ponieważ w dużej mierze leczenie zależne jest od przyczyny. Najczęstszą przyczyną owrzodzeń podudzi jest niewydolność żylna, ale zdarza się także, że współistnieje ona z innymi schorzeniami np. cukrzycą. Leczenie owrzodzeń jest trudne i długotrwałe, a także wymaga ścisłej współpracy lekarza z pacjentem. Podstawowe leczenie zależy od przyczyny - czyli przypadku niewydolności żylnej (ale z wydolnym układem tętniczym w kończynie) stosuje się leczenie uciskowe. Jeżeli chodzi o gojenie rany - w zależności od stopnia zaawansowania owrzodzenia może być konieczne chirurgiczne oczyszczanie rany, można stosować opatrunki okluzyjne wspomagające gojenie rany. Należy skontaktować się z chirurgiem naczyniowym, który uwzględniając wszystkie powyższe okoliczności będzie mógł dalej pokierować leczeniem. pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty