Podejrzenie zespołu Klippla-Feila

Witam Mój 10 miesięczny synek na podejrzenie zespołu Klippla-Feila typ II. Ma prawdopodopodobnie zawinięte kręgi szyjne (zdj rtv, nie bylo jeszcze ct) dodatkowy kciuk prawej ręki ze zdwojoną kością podstawową i niezrotowana prawą nerke. Serce echo ekg ok. Jakie są przyczyny tego zespołu ? jakiejest prawdopodobienstwo że kolejne dzieci też urodza się z wadami??

Zespół Klippla-Feila jest zespołem wad wrodzonych występującym na ogół sporadycznie, chociaż notowano autosomalne dominujące i autosomalne recesywne rodzinne występowanie choroby. Zespół może wchodzić w skład asocjacji MURCS. Opisano również występowanie wad kręgów szyjnych w zespole Goldenhara i alkoholowym zespole płodowym.

Osoby z zespołem Klippla-Feila charakteryzuje niska ruchomość szyi oraz jej skrócenie, niska linia włosów z tyłu głowy, skrzywienie kręgosłupa, niesymetryczna twarz. Często obserwuje się także wady serca, nerek, narządów płciowych, kończyn, ośrodkowego układu nerwowego.

Maurice Klippel oraz Andre Feil w 1912 roku jako pierwsi opisali zespół nazwany później na ich cześć[3]. Feil podzielił zespół na trzy typy[4]:

typ I — następuje zrośnięcie kręgosłupa szyjnego
typ II — zrośnięcie występuje tylko w jednym lub dwóch kręgach
typ III — typ I lub II wraz z wadami odcinka piersiowego lub lędźwiowego kręgosłupa.
Leczenie zespołu Klippla-Feila jest objawowe i może obejmować chirurgię, która mogłaby pomóc przy szyjnej lub czaszkowoszyjnej niestabilności oraz ucisku na rdzeń kręgowy, a także aby poprawić skoliozę. Fizjoterapia także może być przydatna.

Rokowanie dla większości osób z zespołem Klippla-Feila jest dobre, pod warunkiem wczesnego i właściwego rozpoczęcia leczenia. Czynności, które mogłyby spowodować uszkodzenie szyi powinny być unikane.