Podwyższony poziom hormonu tarczycy a odchudzanie u 64-latka

Witam. Mój 64-letni mąż zmobilizował się do odudzenia ze znacznej otyłości. Pani doktor z Poradni leczenia otyłości zasugerowała zbadanie tarczycy. Wynik TSH wyniósł 51. Do poradni endokrynologicznej będzie czekał pół roku, więc od lekarza rodzinnego otrzymał Euthyrox 25 mg. Po miesiącu TSH wynosi 59, więc dawkę Eutyroxu zwiększono do 75 mg. Czy może pomóc sobie jakąś dietą, czy aktywnością fizyczną przez 5 miesięcy pozostałe do wizyty u endokrynologa?

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
W przypadku problemow z tarczycą zaleca się dietę opartą na prawdziwym, świeżym jedzeniu, zadnej przetworzonej żywności, soków i słodyczy. Należy dbac o poziom cukru we krwi, więc odstawiamy cukier, ale także produkty powodujące skoki cukru - produkty mączne, owoce i ziemniaki (w ograniczeniu). Dietę proszę oprzeć o warzywa, do tego mięso, jaja, drób, grzyby, ryby, zdrowe tłuszcze, z owoców tylko jagodowe, tłusty nabiał w niewielkich ilościach, zdrowe tłuszcze (masło, oliwa), nieco orzechów i pestek. Proponuję też suplementację tranem - 2 łyżki dziennie. Taka dieta przeciwzapalna odnosi sukcesy przy chorobach autoimmunologicznych, do których zaliczają się problemy z tarczycą.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.