Chęć schudnięcia a obawa przed rozstępami i zmniejszeniem piersi

Witam. Chciałabym troche schudnąć, wazę 57-58kg przy wzroście 163cm jednak boje sie, ze gdy schudne wraz z nimi zmaleją moje piersi, to nie jest jednak największy problem, tylko mam troche rozstępów i boje sie, ze gdy zgubię kilka kg zrobią sie one większe.. Czy jest jakis sposob na to? Badz przy chudnięciu zeby od razu stosować jakies ćwiczenia dzieki którym unikne tego? Pozdrawiam!

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Rozstępy to złożony problem, ale na pewno nie zwiększą się podczas zdrowego, stopniowego odchudzania. Nie ma sensu ograniczania kalorii do np. 1000, bo taka nagła zmiana może pogorszyć stan skóry. W diecie nie można zapominać o zdrowych tłuszczach, które dbaja o skórę - masło i oliwa, na zimno nierafinowany olej rzepakowy i lniany. Polecam oprzeć dietę o warzywa, dużo zieleniny, do tego jaja, mięso, drób, tłusty nabiał, orzechy i pestki oraz owoce jagodowe. Dobrze tez jest zażywać 2 łyżki tranu dziennie. Nie pić słodzonych napojów i soków, tylko wodę z cytryną miedzy posiłkami. Owoce raczej po ćwiczeniach, orzechy w ograniczeniu. Co do ćwiczeń - najlepiej, żeby sprawiały Pani przyjemność, ale najlepsze rezultaty w kształtowaniu sylwetki przynosi trening siłowy. Niestety - przy spalaniu tkanki tłuszczowej piersi maleją, jednak przy zdrowej diecie i w Pani wieku, zachowają jędrność, a skóra będzie elastyczna. Proszę odchudzać się powoli, a zmiany w żywieniu stosować juz całe życie - inaczej efekty szybko znikną.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!