Podwyższony poziom kreatyniny i badanie glukozy

Witam, mój 82-letni ojciec ma podwyższony poziom kreatyniny-1,4 mg/dl, kwas moczowy to 7,6 mg/dl. Nigdy dotychczas nie miał podwyższonej kreatyniny (prześledziłam wszystkie badania). Nie miał także cukrzycy, tymczasem glukoza w surowicy to 109,0 mg/dl. eGFR wynosi 51,7 czyli mniej niż 60. Ostatnio czuje się słaby, mało je. Choruje na chromanie przestankowe, bardzo zmniejszyła się u niego objętość mięśni łydek obu nóg. Czy to jest niepokojące, czy oznacza to wyłączanie się nerek u taty?!!!

W starszym wieku często dochodzi do podwyższenia się poziomu kreatyniny. Nie musi to oznaczać konkretnego schorzenia nerek, choć warto badania powtórzyć ewentualnie zrobić USG nerek. Chromanie przestankowe wynika prawdopodobnie z miażdżycy. Starszy wiek, miażdżyca, zaniki mięśniowe są to czynniki źle rokujące na przyszłość. Należy szczególnie zadbać o niski poziom cholesterolu, szczególnie szkodliwej frakcji LDL-cholesterolu, w miarę możliwości zadbać o regularny wysiłek fizyczny i oczywiście odpowiednie nawodnienie. Reasumując dbamy o starszego ojca w ogólności, o układ krążenia w szczególności, a nie musimy szczególnie bać się niewydolności nerek jako osobnej choroby.