Podwyższony poziom kwasu mlekowego - jaka przyczyna?

Witam, jaka może być przyczyną podwyższonego poziomu kwasu mlekowego? Mam cały czas zakwasy, szczególnie w nogach, nawet przy minimalnym wysiłku. Poziom kwasu mlekowego jest dużo ponad normę i w czasie spoczynku, i po wysiłku. Co można z tym zrobić? Pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zapewne chodzi o poziom mleczanów, soli kwasu mlekowego, które oznaczane są we krwi. Podwyższenie ich stężenia może mieć różne przyczyny, m.in.: niedotlenienie tkanek w wyniku niewydolności oddechowej lub niewydolności serca, ponadto niewydolność nerek, niewydolność wątroby oraz przyjmowanie niektórych leków, np.biguanidów, salicylanów czy izoniazyd.

Przeciwdziałanie narastaniu poziomu mleczanów polega na leczeniu przyczyny, którą najpierw należy zdiagnozować. Doradzam więc wizytę u lekarza rodzinnego, który powinien rozpocząć diagnostykę lub skierować do specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie