Postępowanie we wprowadzaniu zdrowych zasad żywieniowych

Witam! Jestem chłopakiem i mam 16 lat. Chcę zacząć stosować dietę kopenhaską. Mam 184 cm wzrostu, ważę 88 kg i mam duży brzuch. Czy mogę bez żadnych przeszkód zacząć stosować tę dietę? Jakie ewentualnie zagrożenia może ona spowodować w tym wieku? Dziękuję za odpowiedź.

Witam! Twoja masa ciała w stosunku do wzrostu wskazuje na lekką nadwagę. Najlepiej zrobisz jeśli połączysz aktywne ćwiczenia z dietą – ale nie odchudzającą – raczej zmianą nawyków żywieniowych na zdrowe i prawidłowe. Tylko w ten sposób osiągniesz trwały efekt, a do tego Twój organizm będzie Ci wdzięczny – dodasz mu energii i sił witalnych, polepszysz swoje samopoczucie i zwiększysz odporność swojego organizmu. Zacznijmy więc od ćwiczeń. Rower jak najbardziej polecam – nie tylko na wzmocnienie i wyszczuplenie ciała, ale również brzucha i zwiększenie masy mięśniowej, a co za tym idzie przyspieszenie przemiany materii. Polecam także pływanie, które również pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej i modelowaniu ciała, a dodatkowo świetnie uelastycznia. Dodaj do tego ćwiczenia z naszej strony www.abccwiczenia.pl Pamiętaj jednak, żeby ćwiczyć regularnie co najmniej 3 razy w tygodniu po minimum 30 minut. Przejdźmy do odżywiania zapoznaj się z kilkoma podstawowymi wskazówkami i spróbuj wdrożyć je w swoje życie. • Przez tydzień zapisuj po każdym posiłku co, kiedy i w jakiej ilości zjadłeś. Śniadanie godzina 8.00 – 2 kromki chleba razowego z ziarnami, masło około 1 łyżeczka, ser żółty gouda 2 grube plastry, ½ pomidora, filiżanka kawy rozpuszczalnej z mlekiem 1,5%. Dzięki tym zapiskom wiele zyskasz, uświadamiając sobie własne błędy i wzorce żywieniowe. • Nie opuszczaj posiłków i nie głodź się cały dzień. • Planuj regularne posiłki i przekąski – dzięki temu nie będziesz odczuwał tzw. wilczego głodu i zaspokoisz apetyt, przez co ułatwisz skuteczną odnowę zapasu glikogenu w mięśniach i poprawisz poziom energii. • Jedz regularnie – 4-5 posiłków w ciągu dnia, o w miarę stałych porach, co około 3 godziny. • Zawsze jedz śniadanie i drugie śniadanie – Twój organizm będzie miał paliwo, które pozwoli mu zwiększyć tempo metabolizmu. Regularne dostarczanie energii nie będzie skutkowało magazynowaniem jej, ale wykorzystywaniem na bieżące potrzeby. Jedząc 2-3 posiłki dziennie, tak jak przy nadmiernym ograniczeniu kalorii nasz organizm magazynuje energię w postaci tkanki tłuszczowej zabezpieczając się na później. Dodatkowo regularne jedzenie zmniejsza ochotę na podjadanie (zwłaszcza wieczorne) oraz jedzenie słodyczy. Dzieje się tak dlatego, że poziom cukru nie ulega gwałtownym wahaniom jak się to dzieje podczas długiej przerwy między posiłkami, kiedy głód zaspokajamy coca-colą bądź batonem. Po takich produktach poziom cukru szybko się podnosi i równie szybko spada, co powoduje następny atak głodu i tak koło się zamyka. Jedząc regularnie poziom cukru powoli się podwyższa i powoli obniża, głód pozostaje opanowany. • Jedząc powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs możemy skoncentrować się na smaku i zapachu potrawy. Dodatkowym atutem jest szybsze uczucie sytości. Nasz żołądek i mózg potrzebuje około 15-20 minut aby informacja o tym, że jemy do nich dotarła. Jedząc szybko, połykając duże kawałki pożywienia zjemy często 3 razy więcej niż robiąc to świadomie – powoli i ze smakiem. • Unikaj wahań polegających na stosowaniu zdrowych nawyków w dni powszednie na przemian z weekendowy „odpuszczaniem” sobie. Staraj się jeść codziennie tyle samo i nie martw się, gdy czasem zjesz zbyt dużo. • Nie stawiaj sobie sztywnych reguł związanych z jedzeniem i ćwiczeniami. Bądź elastyczny i nigdy nie czuj się winny, jeśli czasem zjesz coś bardziej kalorycznego bądź niezdrowego (byle nie weszło Ci to w nawyk). Powolne wprowadzenie tych zmian pozwoli na przystosowanie naszego organizmu do nowego trybu życia bez stresu. Dodatkowo zapoznaj się z artykułami na naszych portalach http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania http://portal.abczdrowie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania http://portal.abczdrowie.pl/jak-schudnac-skutecznie Pozdrawiam serdecznie, Aleksandra Kilen-Zasieczna