Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zdrowe zasady odżywiania dla skutecznego odchudzania

Mam 16 lat 74 kg i 165 cm wzrostu. Chciałabym schudnąć 19 kg. Jaka dieta będzie dla mnie najlepsza? Niedawno kupiłam rowerek stacjonarny i czy tylko jazda na nim wystarczy, abym odchudziła rejon brzucha i nóg, a jak nie to jakie ćwiczenia powinnam wykonywać? Jeżdżę na nim ponad 30 km dziennie czy to wystarczy? Pozdrawiam

KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Witam!

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że sama aktywność fizyczna nie pomoże Ci w utracie tkanki tłuszczowej – tutaj potrzebne jest jeszcze prawidłowe odżywianie. Przede wszystkim powinnaś zapoznać się z prawidłowymi zasadami żywienia i zacząć się do nich stosować. Dzięki temu nadmiar kilogramów będzie powoli spadał, bez narażania Twojego organizmu na straty. Oto kilka podstawowych zasad:

• Nie opuszczaj posiłków i nie głodź się cały dzień. Planuj regularne posiłki i przekąski – dzięki temu nie będziesz odczuwała tzw. wilczego głodu i zaspokoisz apetyt, przez co ułatwisz skuteczną odnowę zapasu glikogenu w mięśniach i poprawisz poziom energii.

• Jedz regularnie – 4-5 posiłków w ciągu dnia, o w miarę stałych porach, co około 3 godziny. Zawsze jedz śniadanie i drugie śniadanie – Twój organizm będzie miał paliwo, które pozwoli mu zwiększyć tempo metabolizmu. Regularne dostarczanie energii nie będzie skutkowało magazynowaniem jej, ale wykorzystywaniem na bieżące potrzeby. Jedząc 2-3 posiłki dziennie, tak jak przy nadmiernym ograniczeniu kalorii nasz organizm magazynuje energię w postaci tkanki tłuszczowej zabezpieczając się na później. Dodatkowo regularne jedzenie zmniejsza ochotę na podjadanie (zwłaszcza wieczorne) oraz jedzenie słodyczy. Dzieje się tak dlatego, że poziom cukru nie ulega gwałtownym wahaniom jak się to dzieje podczas długiej przerwy między posiłkami, kiedy głód zaspokajamy coca-colą bądź batonem. Po takich produktach poziom cukru szybko się podnosi i równie szybko spada, co powoduje następny atak głodu i tak koło się zamyka. Jedząc regularnie poziom cukru powoli się podwyższa i powoli obniża, głód pozostaje opanowany.

• Nie należy jeść przed telewizorem, przy książce czy nawet w samochodzie – pochłaniamy wtedy średnio 30% więcej niż jedząc przy stole z rodziną. Automatycznie sięgamy po jedzenie nie kontrolując jego ilości.

• Jedząc powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs możemy skoncentrować się na smaku i zapachu potrawy. Dodatkowym atutem jest szybsze uczucie sytości. Nasz żołądek i mózg potrzebuje około 15-20 minut aby informacja o tym, że jemy do nich dotarła. Jedząc szybko, połykając duże kawałki pożywienia zjemy często 3 razy więcej niż robiąc to świadomie – powoli i ze smakiem.

• Unikaj wahań polegających na stosowaniu diety w dni powszednie na przemian z weekendowy „odpuszczaniem” sobie. Staraj się jeść codziennie tyle samo i nie martw się, gdy czasem zjesz zbyt dużo.

• Nie stawiaj sobie sztywnych reguł związanych z jedzeniem i ćwiczeniami. Bądź elastyczna i nigdy nie czuj się winna, jeśli czasem zjesz coś bardziej kalorycznego bądź niezdrowego (byle nie weszło Ci to w nawyk).

Zapoznaj się także z artykułami http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania oraz http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe Jeśli chodzi o ćwiczenia powinnaś wiedzieć, że najlepsze treningi spalające tkankę tłuszczową to połączenie treningu siłowego – 15-20 minut z treningiem wytrzymałościowym – ponad 30 minut do 40-50 minut. W sumie daje to około 1 godzinę ćwiczeń 3-5 razy w tygodniu. Jazda na rowerze jest jak najbardziej w porządku, ale dodaj do niej ćwiczenia siłowe – brzuszki, damskie pompki i inne. Świetne są treningi Ewy Chodakowskiej lub te z naszej strony www.abccwiczenia.pl np. http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenie-na-brzuch-miesnie-skosne http://portal.abczdrowie.pl/pilates-na-plaski-brzuch

Powodzenia, mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy