Jak ćwiczyć żeby uniknąć zbyt dużego rozrostu masy mięśniowej?

Cześć! Jestem kobietą i chcę zacząć ćwiczyć kalistenikę. Jednak ciągle zastanawiam się nad jednym. Jak ćwiczyć, by mieć szczupłą i silną sylwetkę i jednocześnie uniknąć zbyt dużego rozrostu masy mięśniowej? Zastanawiam się jak być silną, ale nie mieć efektu "męskich mięśni" Jak to jest, że z jednej strony, by być silnym trzeba mieć dużo mięśni i będą one rosły wraz z siłą z treningu na trening, a z drugiej strony jest wiele kobiet o sile często przewyższającej siłę mężczyzn, które jednak mają szczupłą, smukłą sylwetkę bez efektu "męskich mięśni" (np. Lucy Lismore, kalisteniczka)? Proszę o szybką odpowiedź oraz wyjaśnienie swojego stanowiska na ten temat. Bardzo dziękuję każdemu kto spróbuję odpowiedzieć na moje pytanie!
KOBIETA, 24 LAT 3 miesiące temu

Rozbudowa masy mięśniowej zachodzi po spełnieniu szeregu wymogów, w tym dodatniego bilansu kalorycznego i progresywnego przeciążania mięśni poprzez stałe zwiększanie bodźca, mającego wywołać odpowiedź hipertroficzną. Doprowadzenie do tego bez użycia środków dopingujących nie jest łatwe. Upraszczając, wbrew powszechnemu, panującemu wśród kobiet przekonanie, rozwój widocznej muskulatury nie przychodzi łatwo po podjęciu treningu oporowego (w tym kalistenicznego). Może Pani ćwiczyć bez obaw.