Powiększony brzuch u 53-latka przy chorobie serca

Bardzo proszę o porade, mam syna 53 lata, ma chore serce,zdaje się ze nazywa to się niedoczynność serca, martwi mnie jego duzy brzuch , jak był by w ciąży 9 miesięcy , syn jest bardzo uparty, nie wiem jak mu pomuc, bola go nogi mało chodzi, jak jest pogoda to jeździ na rowerze, ja mam 76 lat a on jest moim jedynym synem, pragne mu pomoc,ale nie potrafie, Syn mieszka w Kanadzie w miescie Cuebek i jest na zasiłku, nie pracuje, Z góry dziekuje .

Witam Panią,

nie jestem pewna czy chodzi Pani o niewydolność serca? z objawów i sytuacji, którą Pani opisuje wynika, że Syn prowadzi raczej siedzący tryb życia, a to nie sprzyja poprawie wydolności i zdrowiu serca. Podstawowe zalecenia to na pewno więcej ruchu i odpowiednia dieta. Przy wszelkich chorobach układu sercowo - naczyniowego zalecane jest, aby pacjent skontaktował się z lekarzem w celu przeprowadzenia badań, na podstawie których będzie można dobrać odpowiedni rodzaj wysiłku fizycznego. Prawdopodobnie będą to aktywności o charakterze wytrzymałościowym o niezbyt dużej intensywności np. marsze, nordic walking czy ewentualnie jazda na rowerze. Istnieją również (zwłaszcza za granicą) miejsca, gdzie można uczęszczać na ćwiczenia grupowe, to jest jednak rozwiązanie lepsze na późniejszy czas, kiedy Syn będzie z aktywnością "za pan brat". Duży brzuch wskazywałby na tzw. otyłość androidaną, często występującą u osób z chorobami układu krążenia. Oczywiście, odpowiednią dietę można ustalić po przeprowadzeniu wywiadu żywieniowego, co wiąże się z kontaktem bezpośrednim Syna z dietetykiem, jednakże istnieje kilka podstawowych zaleceń zgodnych z piramidą zdrowego żywienia, które Syn może wprowadzić w życie. Przede wszystkim ograniczenie spożycia tłuszczu zwłaszcza zwierzęcego (nasyconych kwasów tłuszczowych) - zaleca się rezygnację z boczku, smalcu, produktów typu fast-food, zmniejszenie ilości spożywanego masła. W zamian za to zaleca się oliwę z oliwek i olej rzepakowy. Warto również spożywać ryby - bardzo dobre źródło kwasów omega-3 i omega-6, wpływających na poprawę pracy serca. Kolejnym ważnym zaleceniem jest ograniczenie spożycia soli kuchennej (zwłaszcza, jeśli Syn również cierpi na nadciśnienie tętnicze) - tej, która sypiemy z solniczki, ale również produktów wysoko przetworzonych, które tą sól zawierają np. zupki chińskie, konserwy, wędliny. W związku z otyłością brzuszną, prawdopodobnie będzie trzeba wprowadzić również zbilansowaną dietę redukcyjną o zmniejszonej ilości kalorii, ponadto zawierającą dużą ilość warzyw i owoców. Proszę pamiętać, że najlepsze efekty przynosi działanie dwutorowe, kiedy odpowiednie żywienie jest połączone z aktywnością fizyczną prowadzoną pod okiem fizjoterapeuty, po konsultacji z lekarzem. Życzę dużo zdrowia i powodzenia!

Dzień dobry,

Powiększony brzuch może być wynikiem złego odżywiania więc to objaw otyłości, która negatywnie wpływa na zdrowie.
Syn powinien na początku zmienić swój dotychczasowy styl życia na zdrowy, większa aktywność fizyczna, wyeliminować słodycze i tłuszcze z diety, żywność wysoko przetworzoną i fast foody.

Powiększony brzuch może także świadczyć o schorzeniach wątroby.
Na odległość ciężko znaleźć przyczynę. Zalecana jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.

Witam,
Nie napisała Pani ile waży syn, ale domyślam się, że jest osobą mającą nadwagę, ze względu na dość "duży brzuch"jak to Pani opisała.
Serce może być bardzo obciążonym organem, zwłaszcza kiedy stosuje się dietę przypadkową i nie współmierną ze stanem zdrowia. Należy przede wszystkim zrobić podstawowe badania (udać się do lekarza rodzinnego), a potem może skorzystać z pomocy dietetyka, który przeprowadzi szczegółowy wywiad zdrowotny i dostosuje odpowiednią dietę, zważając na dolegliwości syna. Ale przede wszystkim to syn musi chcieć zrobić ten pierwszy krok, i działać na swoją korzyść.
Życzę zdrowia dla Państwa.

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam, potrzebne są mi informacje takie jak: waga oraz wzrost. Przydałyby się również badania wątrobowe. Powiększony, nadęty brzuch często za sobą prowadzi stłuszczenie wątroby. Najlepiej aby już dzisiaj syn zmienił nawyki żywieniowe. Jadł 5-6 posiłków dziennie, pił codziennie 1,5l wody (samej wody, plus ewentualnie herbata, kawa), odstawił tłuste produkty, przetworzoną żywność. W ciągu najbliższych dni powinien udać się na badania, bo prawdopodobnie tylko one skłonią syna do zmiany trybu życia. Pozdrawiam, Kamila Ziemann