Problem z chodzeniem przy RZS

1,5 roku temu zdiagnozowano u mnie RZS,miałam już wówczas kłopoty z kolanami.Biorę tradycyjnie:Metypred 4mg, Methotrexat 20mg. Oprócz kłopotów z chodzeniem funkcjonowałam normalnie, ale od sierpnia mój stan bardzo sie pogorszył, mam nocne i poranne zesztywnienia, które nie zawsze ustepują po środkach przeciwbólowych /Olfen/.Dostałam sie do programu leczenia tzw. biologicznego,mam wrazenie, że chwilami jest gorzej.Nie wytrzymuję tego psychicznie,ciągle płaczę z bezsilności, nie wiem co dalej

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W opisanej sytuacji warto udać się na rozmowę z psychologiem - terapeutą, który wspomoże Panią w walce z chorobą. W przypadku nasilenia dolegliwości konieczna jest także wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego.

Co prawda pytanie pojawiło się jakiś czas temu, ale może ktoś inny tutaj dotrze i skorzysta z odpowiedzi.
Sama choruję na RZS od 15 lat. Z własnego doświadczenia wiem, że leki niestety to nie wszystko. Bardzo ważna jest dieta. W 2007 roku weszłam do programu leczenia lekami biologicznymi. Wsparłam to dietą. Efekt: odstawienie leków przeciwbólowych. W walce ze stanami zapalnymi pomaga suplementacja omega 3 i antyoksydantami, odstawienie psiankowatych (pomidor, papryka, bakłażan, ziemniaki) i mleka. Należy unikać również kukurydzy, słonecznika, oleju z pestek winogron. Często warto też odstawić pszenicę i mleko. Mam nadzieję, że te z pozoru małe wskazówki, przyniosą Pani ulgę w cierpieniu.