Problem z trzeszczącymi kolanami szczególnie przy wchodzeniu po schodach

Witam ! mam 49 lat i od miesiąca problem z trzeszczącymi kolanami szczególnie przy wchodzeniu po schodach ! od kilku lat jeżdżę na nartach , a teraz mam obawy , czy aby nadal mogę kontynuować to przyjemne hobby ?może jakiś zestaw ćwiczeń pomoże , bo pewnie suplementy diety nie bardzo? pozdrawiam Dorota

Jako dietetyk odpowiem Pani wyłącznie w sprawie suplementów diety i diety jako takiej, w sprawie ćwiczeń powinien się wypowiedzieć fizjoterapeuta. Dieta ma wpływ na stan naszych stawów i można za jej pomocą zadbać, aby z wiekiem nie pogarszał się on znacząco. Warto zadbać o wysoką zawartość w diecie kolagenu (jest go dużo w galaretkach na bazie kości, mniej w galaretkach owocowych). Można także stosować specjalne suplementy diety zawierające glukozaminę i kwas hialuronowy, a także hydrolizaty kolagenu o bardzo wysokiej przyswajalności. Choć nie może to cofnąć czasu ani zmian zwyrodnieniowych (jeżeli takie istnieją) to z całą pewnością wymienione preparaty mogą obniżać tempo pogarszania się zmian w stawach.