Wchodzenie po schodach a wysmuklenie łydek

Ważę /- 90kg przy wzroście 165cm. Zamierzam jeść ok 1500kcal-zdrowo, warzywa, pełnowartościowe produkty. Zamierzam wchodzić po schodach, na początku wolniej później coraz szybciej, na 8 piętro. Czy to wysmukli moje dość masywne uda i łydki? Czy pomoże w zmniejszeniu obwodu w biodrach? Nie chciałbym aby te miejsca zwiększyły się pod wpływem treningu. A także stawy, co zrobić żeby ich nie uszkodzić, czy w ogóle jest możliwe uszkodzenie stawów? Bieganie w tej pogodzie odpada.... Czy wchodzenie po schodach może być, przynajmniej na czas złej pogody, swojego rodzaju zastępnikiem bieganiach? Ile kalorii spalę wchodząc po schodach na 8 piętro? Czy efekty wchodzenia po schodach faktycznie będą widoczne czy raczej nie ma szans żeby w jakikolwiek sposób zastąpiło to normalne bieganie czy inne ćwiczenia fizyczne? Z góry dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Witam serdecznie,
przede wszystkim cieszę się czytając o Pani motywacji i zapale do zmiany trybu życia. Faktycznie z wyliczeń BMI wskazuje nam otyłość I stopnia więc to bardzo ważne aby wprowadzić pewne modyfikacje. Jako psychodietetyk mogę polecić, jeżeli chce Pani uzyskać trwałe efekty, spojrzenie na Pani sytuacje pod dwoma względami;1. odpowiedni jadłospis+ćwiczenia 2. psychodietetyczne spojrzenie na źródła nadwagi, tak aby odpowiednio się przygotować do wprowadzanych zmian, zaplanować realne cele, zapobiec kryzysom, które są normalnym etapem każdej zmiany. Proszę pamiętać, że zawsze można się do nich odpowiednio przygotować aby nie pojawiał się efekt jojo, bo tego na pewno nie chcemy.

ad pkt.1
Na początku zalecam wykonania podstawowych badań krwi. Osoby z nadwagą mogą być również niedożywione tzn posiadać niskie wartości składników mineralnych, witamin. Wówczas odpowiednio jakościowa dieta jest bardzo ważna.
Obniżenie kaloryczności posiłków do 1500 to stanowczo za mało. Wg wyliczeń zapotrzebowania kalorycznego dla Pani parametrów (waga, wzrost, wiek, średnia intensywność ćwiczeń) to 2800. Chcąc uzyskać trwałe efekty należy zmniejszać wagę o 0,5-1 kg na tydzień, obniżając zapotrzebowanie o 500kcal/dzień- w formie ćwiczeń bądź korekty kcal w menu. Oczywiście tyle teorii, dużo jeszcze zależy od tego jaką ilość kcal Pani aktualnie spożywa- zbyt duże i szybkie ograniczenie podaży kcal spowoduje szybki efekt jojo. Poza tym w sytuacji gdy waga stanie na dłużej, już nie będzie można redukować kcal.
Zalecam również spożywanie produktów o niskim IG.
Przede wszystkim proszę mieć na uwadze aby nie obniżyć tempa metabolizmu.

A wracając do Pani pytania ad sportu na pewno zbyt forsowne, siłowe ćwiczenia nie są wskazane z uwagi na ryzyko obciążenie stawów. Szczególnie jeśli wcześniej była bardzo mała dawka systematycznego ruchu.Należy też mieć na uwadze czy w związku z występowaniem nadwagi również są choroby współtowarzyszące i wówczas odpowiednio dostosować rodzaj i tempo ćwiczeń.
Na wysmuklenie łydek zalecane są ćwiczenia rozciągające stretching, pilates,joga. Trzeba też pamiętać że budowa łydek często uwarunkowana jest genetycznie. Należy unikać nadmiernej pracy mięśni bo to je rozbuduje. Jeżeli chodzenie po schodach to na pewno bez dodatkowych obciążników na łydki.Proszę uważać z tempem ćwiczeń aby nie uszkodzić ścięgna Achillesa!Bardziej niż intensywność ćwiczeń, liczy się ich regularność.

ad.pkt 2
Zalecam chociaż jednorazową konsultację z psychodietetykiem aby móc odpowiednio przygotować się do wprowadzanych zmian i zaplanować zgodnie ze swoimi potrzebami, stylem życia na co dzień.
W razie wątpliwości proszę o kontakt.

pozdrawiam i powodzenia życzę!

Tylko regularne ćwiczenia (mogą być i schody) wraz odpowiednia dietą mogą dać rezultat, który nie będzie dla Pani szkodliwy. To czy wysmuklą się Pani uda i łydki zależy od tego na ile ma Pani te miejsca otłuszczone. Konsekwencja w ćwiczeniu pomoże.