Problem z wysokim poziomem prolaktyny i inne objawy a wizyta u neurologa

Dzien dobry, od 3 lat mam problem z wysokim poziomem prolaktyny, biore dostinex 3x 0,5 tabletki tygodniowo, mimo to wyniki nie polepszaja sie. 3 lata temu mialam rezonans magnetyczny glowy, ale nie wykazal wtedy guza przysadki. Jednak ostatnimi czasy nasilily sie u mnie bole glowy, ktore daja objawy podobne do migreny (zaburzenia widzenia w postaci krotkotrwalego widzenia jedynie swiatla, nastepnie bol glowy i wymioty, zaburzenia mowy - jakby spowolnienie i problemy z wypowiadaniem slow). Bole trwaja miedzy 3-4h a 5 dni. Ponadto odczuwam czesciej zmecznie, problemy z koncentracja, problemy ze snem oraz zwiekszone wahania nastrojow. Badanie okulistycznie nie wykazalo zmian w dnie oka etc jedynie zaburzenia ostrosci widzenia. Zdarza mi sie widziec podwojnie. Czy powinnam udac sie do neurologa?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Mgr Ewa Wójcik Psychologia
47 poziom zaufania

Witam,
pewnie dla świetego spokoju wybrać sie trzeba do neurologa.
Jeśli sa zaburzenia hormonalne, warto zasiegnąć porady endokrynologa. Jednak wysoka prolaktyna często występuje przy nerwicy, wiec potem poszlabym do psychologa/terapeuty cbt albo psychiatry. Oni powiedzą Pani objawy mogą byc nerwicowe.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problem z wysokim poziomem prolaktyny u 25-latki

Witam. Od kilku lat borykam się z wysokim poziomem prolaktyny oraz mlekotokiem. Mam okropne bóle głowy, nudności oraz wymioty i ciągły stan podgorączkowy (37,9). Pierwszy rezonans ogólny głowy wykazał tylko, że na granicy płatów przysadki w obrazach T2 zależnych przekrojach strzałkowych widoczny jest linijny niskosygnałowy obszar wymagający weryfikacji i oceny w badaniu MR celowanym na przysadkę. W kolejnym badaniu rezonansem (samej przysadki mózgowej) z nieprawidłowości wyszło tylko: Pomiędzy płatami przysadki widoczny jest niewielki paskowany obszar, niskosygnałowy w obszarach T2- zależnych, który ulega słabszemu niż pozostały miąższ przysadki wzmocnieniu kontrastowemu- obraz MR w pierwszej kolejności sugeruje obecność torbieli kieszonki Rathego. Niewielkie pogrubienie błony śluzowej, zatok szczękowych i sitowia. Wszyscy lekarze podejrzewali gruczolaka ze względu na poziom prolaktyny. Czy to nadal może być gruczolak? Czym jest ta torbiel? Od jakiegoś czasu zażywam bromergon, ale póki co prolaktyna nie spada. Czy takie torbiele usuwa się operacyjnie? Niestety nikt nie podał wymiarów zmiany. Serdecznie proszę o jakiekolwiek informacje.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Mam problem z wysokim poziomem prolaktyny ;( Proszę o pomoc

Witam, mam 25 lat, około 158 cm wzrostu i ważę 43 kg, nie mam dzieci i mam duży problem zdrowotny. Chodzi o to, że mam wysoki poziom prolaktyny - 39,8% ;( mój lekarz w Polsce przepisał mi tabletki "b****" ale zaraz po pierwszej straciłam przytomność i po miesiącu ich brania wcale nie było lepiej- choć jeśli chodzi o poziom prolaktyny, to nieznacznie się obniżył. Przestałam więc brać te tabletki i dał mi na uregulowanie miesiączki tabletki antykoncepcyjne - ale je przestałam brać, bo znajoma mi powiedziała, że one podnoszą tylko poziom prolaktyny. Obecnie jestem w UK i poszłam do miejscowego lekarza, który zrobił m badania odnośnie mojej tarczycy - okazało się, że jest w normie (jak byłam dzieckiem, to leczyłam się i brałam leki). Powiedział mi, że wyśle mnie do szpitala na badania i jestem tym przerażona. A lekarz w Polsce powiedział mi, że to jeszcze nie guz, bo żeby mieć guza, to poziom prolaktyny wynosiłby około 80%. Jestem zrozpaczona, proszę o pomoc. I o jakiego guza chodzi mojemu lekarzowi - o nowotwór? Naprawdę proszę o pomoc ;(
25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Ważne byłoby ponowne oznaczenie poziomu prolaktyny. Niezwykle istotny jest sposób wykonania badania. Badanie najlepiej robić rano, między godziną 8 a 12, po przespanej nocy i na czczo. Dzień wcześniej nie należy współżyć, jeść obfitej kolacji, ani zbytnio się wysilać (ćwiczyć).
Przy poziomach hormonów tarczycy w normie, rzeczywiście izolowane podwyższone wartości PRL spotyka się w chorobie rozrostowej przysadki (która odpowiada za produkcję PRL)- gruczolaku przysadki- łagodnego przerostu.
Ważne jest wówczas wykonanie rezonansu magnetycznego bądź tomografii komputerowej przysadki.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty