Problem ze zmiennością nastrojów u 18-latki

Witam, Od jakiegoś czasu zmagam się ze zmiennością nastrojów. Mam wrażenie,.że za bardzo ukrywam moje emocje, nie potrafię ich uzewnętrznić. Mam przyjaciółkę, jest dla mnie naprawdę ważną osobą w życiu, jednak czuję, że moja pozycja w jej hierarchii spadła. Nie czuję się dla niej osobą ważną. Mniej rozmawiamy, odnoszę wrażenie, że to przeze mnie, przez to że się w sobie zamykam. Nie potrafię poradzić sobie z wewnętrzną zazdrością o przyjaciółkę, że z kimś mogłaby się lepiej dogadywać niż ze mną. Nie chodzi mi o jakiś niebezpieczny przejaw mojej zazdrości, ale o to, że czasami jest mi smutno, gdy o tym pomyślę. Dodam jeszcze, że nie jestem zbyt pewną siebie osobą, a raczej powiedziałabym, że jestem osobą o niskim poczuciu własnej wartości. Staram się nad tym pracować, ale nie wiem w co mam wsadzić ręce. Czytam wiele książek o takiej tematyce, naprawdę mnie to interesuje, ale chciałabym potrafić wykorzystać to w życiu, potrafić się zmienić. Jestem również osobą bardzo podatną na krytykę i stres. Tworzę w głowie masę scenariuszy, cały czas o czymś myślę. Pozdrawiam i z góry dziękuję za poświęcony mi czas.

Dzień dobry,
W Pani przypadku doradzałabym psychoterapię, która umożliwiłaby Pani pracę nad zmianą. Autoterapia w postaci czytania literatury o tematyce psychologicznej jest czymś bardzo pomocnym, ale często to za mało. Jeśli chodzi o kontakt z przyjaciółką to doradzałabym rozmowę z nią o Pani problemie, gdyż jest ona osobą mogącą rozwiać Pani wątpliwości. Niestety sami często nie potrafimy osiągnąć pożądanej zmiany i do tego potrzebny jest terapeuta, który obiektywnie przygląda nam się z pewnej perspektywy i potrafi pokazać różne przyczyny, zależności lub np. błędne koła w które wpadamy. Mam nadzieję, że poradzi sobie Pani z problemem i że uda się Pani do specjalisty.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/