Nerwowość u 18-latki

Dlaczego jestem taka nerwowa? Potrafię powiedzieć swojemu małemu braciszkowi (3 latka), że niepotrzebnie się urodził... Nie wiem co z tym zrobić, a do psychologa iść nie chcę :/

Szanowna Pani, bardzo trudno jest odpowiedzieć na Pani pytanie nie posiadając wielu ważnych informacji. To co może Pani zrobić, aby poradzić sobie z opisywanym problemem to spróbować poobserwować siebie w tych sytuacjach w których jest Pani nerwowa- co się dzieje przed, w trakcie i po. Często taka obserwacja pomaga znaleźć rozwiązanie problemu. Pisze Pani, że nie chce iść do psychologa. Jeśli nie będzie mogła Pani sama sobie z tym poradzić zachęcałabym jednak do skorzystania z pomocy specjalisty. Pozdrawiam, Monika Wysota

Cieszę się że pisze Pani na forum na którym odpowiadają psycholodzy i psychoterapeuci, to dobry początek zmian. Posiadanie dużo młodszego rodzeństwa ma co najmniej dwa oblicza jest cudownym doświadczeniem bycia dużo starszą siostrą jak i uaktywnia w Pani pokłady zazdrości i poczucia że brat zajął Pani miejsce. Tymczasem z dużym prawdopodobieństwem Pani dla swojego młodszego brata jest jedną z ważniejszych osób w jego małym życiu, ma Pani mega ważną rolę ukochanej starszej siostry. Czemu z tego nie skorzystać?
pozdrawiam
anna suligowska