Problemy depresyjne i okaleczanie się przez 16-letnią dziewczynę a postawa matki

Witam mam bardzo ważne pytanie moja dziewczyna ma 16 lat i ma problemy depresyjne problemy z cięciem się jej mama bardzo jest na nią cięta tak poprostu zabrania jej wszystkiego ciągle krytykuje wyzywa wyśmiewa do wszystkiego ona jest jej potrzeba wszystko musi robić za nią nawet nie przejeła się tym że córka się cieła niczym się nie przejmuję tylko na każdym kroku niszczy psychicznie swoje dziecko proszę o poradę co można zrobić bo ja ją kocham i chciałbym coś zdziałać żeby jej pomoc ona tak żyć nie może

Witam,

Czuję zaniepokojenie, gdy czytam Twój post, dostrzegam jak martwisz się tym wszystkim. Twoja dziewczyna wkłada wiele wysiłku w to by poradzić sobie z przytłaczającymi sytuacjami rodzinnymi i targającymi nią emocjami. Mam wrażenie, że dziewczyna zachowując się w ten sposób, próbuje poradzić sobie cierpieniem i przekazuje, to co czuje.
To ważne, że szukasz pomocnej rady i rozwiązań to na pewno jest to potrzebne. Sugerowałabym, aby dziewczyna jak najszybciej opowiedziała o swojej sytuacji psychologowi szkolnemu albo specjaliście w poradni psychologiczno pedagogicznej lub rejonowej poradni zdrowia psychicznego.Tylko tak, dzięki pomocy specjalisty i życzliwych osób będzie można znaleźć rozwiązanie sytuacji.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571

Sytuacja, o której piszesz jest niezmiernie trudna i bardzo emocjonalna - bowiem Twoja dziewczyna zamiast otrzymywać w najbliższym jej otoczeniu wsparcie i bezpieczeństwo, jest najprawdopodobniej ofiarą przemocy psychicznej, która pcha ją wręcz do jawnej autoagresji. W tej sytuacji należy powiadomić odpowiednie osoby - np. inne osoby z rodziny dziewczyny, pedagog/psycholog szkolny, specjaliści w najbliższym Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Najważniejsze jest, aby zacząć mówić - dzięki temu będzie można znaleźć rozwiązania tej sytuacji.