Problemy z myślami samobójczymi u 18-latka

Dzień dobry! Nazywam się Michał, mam 18 lat. Borykam się z problemami psychicznymi od dwóch lat, nie raz mam myśli samobójcze. Każdego dnia czuję, że już mój czas, myślę ciągle o śmieci i o tym czy jest coś po, życie jest ciągle bezsensowne, bez żadnej radości.. ciemna strefa w głowie.. Nie mogę normalnie funkcjonować, pracować.. Mama krzyczy, że nie pracuję.. Nie chcę się z nikim dzielić tym co teraz czuję.. Każdy myśli, że wszystko ze mną dobrze.. Praktycznie codziennie czuję jak moje serce na chwilę się zatrzymuje, później bije mocno.. czasem się dławi i gubi rytm.. Bardzo się boję.. nie chce tak żyć.. Patrzeć na to wszystko.. Każdego dnia bardzo cierpię, nie mogę już tak żyć.. Mam odwagę się targnąć, ale w ostatniej chwili z łzami w oczach myślę, że mimo wszystko nie mogę zostawić bliskich.. Pomocy!

Dzień dobry,
Z tego krótkiego opisu wnioskuję, że Pana problemy są naprawdę bardzo poważne. Zastanawia mnie to, co takiego mogło się wydarzyć i co takiego dzieje się obecnie w życiu tak młodego człowieka, że myśli o śmierci. Ciekawi mnie także to, czy Pana mama albo ktokolwiek wie o Pana problemach psychicznych. Jeśli nie to może warto poszukać wsparcia i uświadomić najbliższym, że problem jest poważny. Na ten moment wymaga Pan konsultacji z psychologiem psychoterapeutą celem podjęcia terapii. Nie wykluczone, że pomocna byłaby też konsultacja psychiatryczna, gdyż leki pomogłyby zniwelować tendencje samobójcze, podnieść i ustabilizować Pana nastrój. O jej konieczności zadecyduje jednak Pana terapeuta. Niestety bez pomocy specjalisty najprawdopodobniej nie będzie Pan potrafił poradzić sobie z problemami. Obecność myśli i zamiarów samobójczych wymaga i to niezwłocznego podjęcia leczenia. Wspomniał Pan o tym, że Pana mama jest zła że nie chodzi Pan do pracy. Ciekawi mnie to, czy kontynuuje Pan jeszcze edukację. Jeśli odczuwa Pan lęk przed wizytą u psychoterapeuty to być może dobrym rozwiązaniem byłaby rozmowa ze szkolnym psychologiem, który pomógłby się Panu otworzyć i uświadomić konieczność podjęcia leczenia. Napisał Pan też o tym, że jest Pan bardzo skryty i nie chce rozmowy z nikim. Rozmowa z psychologiem psychoterapeutą różni się od rozmów z innymi ludźmi. Psycholog nie wyśmieje, nie skrytykuje, nie oceni oraz da poczucie zrozumienia i bezwarunkowej akceptacji Pana jako osoby oraz Pana przeżyć. Mam nadzieję, że odważy Pan się na ten pierwszy krok ku zdrowiu i tego Panu życzę. Jest Pan młody i całe życie przed Panem, więc warto zawalczyć o siebie.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry, Pana objawy (obniżony nastrój, myśli samobójcze, lęk) wskasują na depresję. Bardzo ważne jest, żeby skonsultował się Pan najpierw z lekarzem psychiatrą, a następnie z psychoterapeutą. To słuszne, co Pan pisze, w takim stanie nie sposób żyć, dobrze, że próbuje Pan znaleźć pomoc, bo z tego stanu można wyjść, tylko trzeba zacząć odpowiednie leczenie (najprawdopodobniej leki i koniecznie psychoterapia). Często są miejsca w Poradniach Zdrowia Psychicznego na bezpłatne terapie, gdyby miałby Pan problem z opłaceniem leczenia. Nie warto czekać, im szybciej poszuka Pan pomocy, tym szybciej Pana stan zacznie się poprawiać. Pozdrawiam serdecznie, Iga Borkowska, www.maturitas.pl