Problemy z tarczycą a odchudzanie u nastolatki

Mam 12 lat. Waże 56 kg i mój wzrost to 165 cm. Mam tarczyce , dlatego chodzę do lekarza. Lubię tańczyć i grać w piłkę. Moja nadwaga zaczęła się gdy miałam kilka lat, rodzice nie zwrócili na to uwagi. Byłam jaj małe sumo. Chce schudnac w lato i wrócić do szkoły chudsza. Proszę o pomoc !

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Zaburzenia funkcjonowania tarczycy bardzo często wpływają niekorzystnie na masę ciała, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza w tym zakresie i regularne przyjmowanie leków.
W kwestii diety, niezwykle istotnym jest przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania
Należy więc:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych, aby wpłynąć na regulację tempa metabolizmu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik, który daje uczucie sytości i wpływa korzystnie na pracę jelit.
3) spożywać chude mięso i ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)
Bardzo ważna jest także aktywność fizyczna, dlatego warto ulubione formy sportu włączać do codziennego planu dnia.